На окупованій ЗАЕС з 11 тисяч українського персоналу залишилися лише 2 тисячі – мер Енергодара

Південь
Російський військовий на КПП Запорізької АЕС. Фото: Reuters

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції з 11 тисяч українського персоналу досі працюють там лише 2 тисячі. Жителі Енергодара виїжджають з міста через тиск з боку окупантів.

Про міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомив в ефірі «Громадського радіо».

«Узагалі місто спорожніло. Є кадровий голод і на самій атомній станції, бо там, якщо брати доокупаційний період, працювали близько 11 тисяч українських працівників, а зараз залишаються в районі 2 тисяч», – сказав Орлов.

За приблизними даними, зазначив він, за останні пів року місто покинули близько 5 тисяч людей. Зараз в Енергодарі залишаються близько 10 тисяч місцевих.

«Зараз десь приблизно 10 тисяч осіб лишаються, бо окупанти чинять на них тиск і моральний, і фізичний. Багато хто просто не витримує цього, і, незважаючи на те, що дорога зараз займає приблизно 5 тисяч кілометрів та десь тиждень, люди все одно виїжджають», – розповів мер Енергодара.

Водночас ті, хто залишаються, зокрема і персонал Запорізької АЕС, «продовжують потерпати від знущань та катувань окупантів», сказав міський голова. Він стверджує, що в Енергодарі діють близько 10 катівень, деякі з них облаштували на території промзони ЗАЕС та ТЕС. Також цивільних незаконно утримують у приміщеннях колишнього управління СБУ і поліції.

За даними Орлова, окупанти утримують близько сотні енергодарців. А за весь період окупації міста в таких катівнях побувало приблизно півтори тисячі українських громадян.

Як повідомлялось, 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.

5 жовтня 2022 року Володимир Путін підписав «указ», у якому доручив «передати в управління РФ» Запорізьку атомну електростанцію, яку захопили російські військові.

29 вересня 2023 року 69 країн на Генеральній конференції МАГАТЕ підтримали резолюцію про повернення Запорізької АЕС під контроль України. 23 листопада 2023 року Євросоюз і низка країн закликали РФ негайно вивести свої війська, техніку, обладнання та інший персонал із незаконно захопленої Запорізької АЕС, а повний контроль над станцією повернути компетентному українському персоналу.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter