З біосферного заповідника «Асканія-Нова» на Херсонщині окупанти вивезли вісім тварин, одна з яких загинула

Південь
Зебра Чапмана у біосферному заповіднику «Асканія-Нова». Фото: facebook.com/AskaniaNovaZapovidnyk

З біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна, що на окупованій частині Херсонщини, російські загарбники 1 грудня вивезли вісім тварин, одна з яких – олень Давида – під час перегонки травмувалась і загинула. На скоєний злочин уже відреагувало Міндовкілля, за оцінкою якого РФ зухвало порушила норми міжнародних природоохоронних конвенцій.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Як повідомив ЦЖР Віктор Шаповал, законний директор біосферного заповідника «Асканія-Нова», 1 грудня окупаційна адміністрація установи на чолі з Дмітрієм Мєщєряковим незаконно вивезла тварин з колекції її зоопарку. 

Загалом вивезено 2 особини зебри Чапмана (самець і самка), 2 особини бізона американського (самець і самка), 2 особини коня Пржевальського (самці) і 1 особина оленя Давида (стать невідома). Ще 1 особина оленя Давида в процесі перегонки травмувалась і загинула.

Цих тварин вивезли в рамках «обміну» з Державним природним біосферним заповідником «Ростовський» та Асоціацією зі збереження та відновлення рідкісних та зникаючих видів тварин «Жива природа степу» (Ростов-на-Дону), на виконання підписаних у серпні 2023 року незаконних «угод про творчу співпрацю».

За словами Віктора Шаповала, вік, походження та приналежність до генетичної лінії (мюнхенської, празької або асканійської) вивезених особин коня Пржевальського не визначені. Самі коні Пржевальського, які утримуються в Асканії-Нова, занесені до Міжнародної племінної книги, а зоопарк «Асканія-Нова» є учасником Європейської програми збереження зникаючих видів тварин (EEP) в частині збереження даного виду. Також кінь Пржевальського занесений до Червоної книги України та Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (статус «зниклий з природи») і Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. А олень Давида та бізон американський – види, включені до Червоного списку МСОП зі статусом «на межі зникнення» та «близький до тих, які знаходяться під загрозою знищення» відповідно.

Коні Пржевальского у біосферному заповіднику «Асканія-Нова». Фото: facebook.com/AskaniaNovaZapovidnyk

Самі окупанти про вивезення тварин з зоопарку заповідника «Асканія-Нова» не повідомляли. Натомість, за їхньою інформацією, вони сюди завезли 2 самці антилопи канна, 2 особини яка свійського (самець та самка), 2 особини верблюда двогорбого (самець та самка), 1 самця гуанако. 

Тварин з біосферного заповідника «Асканія-Нова», попри раніше поширювану українськими медіа інформацію, окупанти вивезли вперше.

На цей злочин уже відреагували в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України. За його оцінкою, російські загарбники зухвало порушили норми міжнародних природоохоронних конвенцій. 

«Україна перша країна у світі, яка збирає докази за екологічні злочини. Пункт 8 Формули миру Володимира Зеленського «Екологічна безпека» – це шлях до відповідальності за екоцид та унеможливлення повторення таких злочинів у світі в майбутньому», – зазначили в Міндовкілля.

Зараз міністерство готує повторні ноти до секретаріатів природоохоронних конвенцій Бернської, Рамсарської, ЮНЕСКО, Боннської Конвенції, Міжнародного союзу охорони природи та секретаріату CITES. Цей крок дозволить надати питанню широкого розголосу на міжнародній арені.

Як повідомляв ЦЖР, російські загарбники зареєстрували в державному реєстрі юридичних осіб РФ розташований в Каховському районі на окупованій Херсонщині біосферний заповідник «Асканія-Нова» і призначили його директором росіянина Дмитра Мещерякова. Новий «директор» заявив, що збирається «розвивати» на заповідній території туризм.

Детальніше про те, що відбувається у захопленому окупантами заповіднику «Асканія-Нова», читайте в матеріалі ЦЖР: «Заповідники у вогні. Як Росія вчиняє екологічні злочини на українському півдні».

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter