Води надовго не вистачить. Слідом за Каховським магканалом окупанти надумали перетворити в мережу ставків Північно-Кримський канал

Південь
Северо-Крымский канал Фото: Facebook Андрій Гордєєв

Озвучена нещодавно гауляйтером Херсонщини Володимиром Сальдо ідея перетворити Північно-Кримський канал у мережу озер і маленьких ставків виявилась не новою. Щось подібне вони спробували зробити з Каховським магістральним каналом. Однак це так і не вирішило проблему нестачі води для зрошення на лівобережній частині області.

Про це Центру журналістських розслідувань розповіли джерела з тимчасово окупованої Херсонщини.

За словами аграрія з Чаплинської громади Каховського району, окупанти вже спробували перетворити на мережу міні-ставків місцеві русла, які отримували воду з Каховського магістрального каналу. Однак істотно проблему зі зрошенням це не вирішило.

«Окупанти дозволяють бити свердловини деяким наближеним до них фермерам. Вони перегородили канал біля насосних станцій з обох боків, зробили штучні ставки і качають туди воду. Щоб наповнити один маленький ставок, насоси працюють 3-4 дні, а отриманої води вистачає лише на кілька годин поливу. На руку їм виявилася сама система цього каналу, адже його русло, на відміну від Північно-Кримського  бетоноване. Тож у ньому значно менші втрати води», – розповів аграрій.

На його думку, зробити щось подібне з Північно-Кримським каналом окупантам буде значно важче. Щоб закачана до аналогічно створених у ньому ставків вода не уходила одразу в землю, там доведеться проводити чималі землерийні і геологорозвідувальні роботи, вивчати, де є вода і де є резон бурити свердловини, а де ні.  

Самі ж співробітники каналів вкрай скептично ставляться до ідей окупаційної влади зі ставками і штучними озерами.

«Після знищення росіянами Каховського водосховища водоносний горизонт впав на значній лівобережній частині Херсонщини. А через близькість Сиваша в тому регіоні вода там традиційно солонкувата. Якщо в селі Малокаховка, що на березі вже мертвого водосховища рівень води впав на 15 метрів, то що можна говорити про степові райони? Навіть якщо вдасться пробити свердловини і накачати воду в «ставки», вона буде душе швидко випаровуватися. А де вони візьмуть її в необхідних обсягах? Лише для підтримування рівня води в Каховському магістральному каналі її закачували туди 20 кубометрів у секунду безперервно, цілий рік! Тож максимум, на що можуть розраховувати окупанти – це набрати води, аби полити поле розміром у невеликі городи», – сказали ЦЖР співробітники каналів.

 За їхніми словами, без відновлення Каховського водосховища і знищеної ними ж інфраструктури обох каналів у окупантів нічого не вийде. Але росіяни завжди можуть відзвітувати, що у них усе вдалося, тільки щоб виправдати витрачені гроші і зусилля їхніх пропагандистів.

Як раніше повідомлялось, задля вирішення проблем зі зрошенням, окупанти надумали перетворити захоплений Північно-Кримський канал на мережу ставків і озер.

Як повідомляв ЦЖР, у 2023 році російські загарбники повністю розграбували і перетворили на величезний смітник двоповерхову будівлю інженерно-диспетчерського корпусу керування системою водорозподілу управління Головного Каховського магістрального каналу.

Через постійні російські обстріли наприкінці листопада 2022 року була пошкоджена герметизація головна насосна станція магканалу, після чого почалось її затоплення. Тоді ж окупанти навмисно пошкодили шафи управління і розікрали майно каналу разом із запасним дизель-генератором. Після зупинки ГНС вода в русло Каховського магістрального каналу не подається, а саме воно почало пересихати. Остаточний же хрест у питанні відновлення роботи каналу поставило знищення Каховського водосховища внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року.