Огляд найважливіших новин за тиждень, 29 липня – 04 серпня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Президент Володимир Зеленський підтвердив прибуття літаків F-16 в Україну і показав їх.
“Від початку цієї війни ми говорили з партнерами про те, що необхідно закрити наше небо від російських ракет, літаків. Ми провели сотні зустрічей та перемовин, щоб зміцнити можливості нашої авіації, нашої ППО, наших Сил оборони. Ми часто чули у відповідь “Це неможливо”, але все ж ми зробили можливим те, що було нашою амбіцією, нашою оборонною потребою. Тепер це дійсно реальність у нашому небі. F-16 в Україні. Ми забезпечили це. Я пишаюсь усіма нашими хлопцями, які якісно опановують ці літаки і вже почали їх використовувати для нашої держави.
Я дякую нашій команді за цей важливий результат. Я дякую партнерам, які справді дієво допомагають із F-16, і першим державам, які акцептували наш запит про надання літаків – Данія, Нідерланди, Сполучені Штати, – і всі наші партнери – ми цінуємо вашу підтримку!”, – сказав він.
4 серпня видання The Economist написало, що Україна отримала перші десять з можливих 79 літаків F-16 в останній день липня, через рік після того, як США дали зелене світло своїм більш охочим європейським союзникам на їх відправку. До кінця 2024 року Україна має отримати 20 таких винищувачів.
Херсонська область
29-річна Євгенія Рубін, призначена окупантами рік тому керувати захопленим інститутом тваринництва степових районів імені М. Іванова «Асканія-Нова» на Херсонщині «кинула» фірму з російського Ставрополя «Велес Агро» на 23,6 мільйонів рублів. Ці гроші вона мала сплатити за виконані підприємством ще минулого літа сільськогосподарські роботи. За допомогою Євгенії Рубін, яка є близькою соратницею гауляйтера Херсонщини Володимира Сальдо, окупанти грабують науково-дослідні установи, вирізають тварин і спалюють ферми.
***
65-річна Наталя Горбунова, яка раніше працювала в кримському республіканському підприємстві «Вода Криму», а в 2023 році очолила окупаційний водоканал Херсона підозрюється в пособництві державі-агресору. Їй світить від 10 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
54-річна Олена Видра, колишня директорка Новоолександрівського ліцею Генічеського району Херсонщини і фігурантка численних публікацій ЦЖР заочно визнана винною в державній зраді. 18 липня колегія суддів Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області виніс їй вирок – 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
Херсонський міський суд 24 липня визнав 59-річну освітянку з селища Білозерка винною в колабораційній діяльності. Жінка очолила окупаційне управління праці і соціальної політики в Херсонському районі. За це їй заочно винесли вирок – десять років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
Служба безпеки України 30 липня заочно повідомила підозру в колабораційній діяльності 50-річному Олександру Семенюку зі Скадовська. Він працював головним державним інспектором Державної податкової служби України і служить ворогу заступником начальника одного з відділів окупаційної податкової служби Херсонщини.
***
Служба безпеки України 30 липня заочно повідомила підозру в колабораційній діяльності 49-річній Оксані Сінько, голові окупаційної адміністрації села Василівка на Херсонщині. Першим про її призначення ще в травні 2023 року писав ЦЖР.
Український боєць вирішив трохи заробити та продав автомат АК-12 російського виробництва, який йому вдалось таємно вивезти з лівобережжя Херсонщини. Військовий «затрофеїв» зброю під час виконання бойового завдання та переправив її на підконтрольну ЗСУ територію човном, заховавши у власних речах.
***
Видачу перепусток для доступу цивільних осіб до 15-кілометрової прибережної зони на лівобережній Херсонщині супроводжували бійки і скандали у величезних чергах, спровокованих обмеженими годинами прийому в окупаційних адміністраціях. Представники окупаційної влади визнали, що не змогли організувати процес видачі необхідних дозволів.
***
Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував нове українське географічне зазначення товару – «Херсонський кавун». Його носитимуть баштанні, вирощені на піщаних ґрунтах Таврійського регіону на території Скадовського, Херсонського, Каховського районів Херсонської області.
***
36-річну «професійну безробітну» Ольгу Луценко з Криму росіяни призначили новою головою окупаційної адміністрації села Хрестівка однойменної громади на Херсонщині. Її попередник Максим Кацідан подався у фермери.
***
Державне бюро розслідувань заочно повідомило про підозру в колабораційній діяльності дев’ятьом посадовцям окупаційної податкової служби Херсонщини. Ще одна посадовиця підозрюється в державній зраді.
***
Служба безпеки України 3 серпня заочно повідомила про підозру у веденні агресивних воєнних дій на Херсонщині і Миколаївщині 54-річному генерал-лейтенанту Владіміру Спірідонову, командувачу Уральським округом військ Національної гвардії РФ. Санкція статті передбачає від 10 до 15 років позбавлення волі.
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області 30 липня виніс вирок 22-річному Сергію Саприкіну з Херсона. За роботу на ворога в незаконно створеному управлінні служби виконання покарань (далі – УСИН) його визнано винним у колабораційній діяльності.
***
Великоолександрівський районний суд Херсонської області 31 липня визнав Ліну Данилець винною в колабораційній діяльності за проведення у вересні 2022 року незаконного референдуму. Жінка визнала свою вину, тож вона отримала покарання по мінімуму – п’ять років тюрми без конфіскації майна.
***
63-річний Озман Тамоян під час окупації Херсона добровільно працював на ворога охоронником незаконно створеного «МВС Херсонщини». За скоєний злочин Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області 17 липня заочно визнав його винним у колабораційній діяльності.
Запорізька область
Через зменшення кількості учнів та задля економії коштів релоковане до Запоріжжя управління освіти Мелітопольської міської ради прийняло рішення про скорочення кількості навчальних закладів та об’єднанні учнів та педагогів на основі базових навчальних закладів.
***
Слідчі Служби безпеки України повідомили про підозру у колабораційній діяльності голові окупаційного «парламенту» в Запорізькій області Віктору Ємельяненку. 70-річний зрадник раніше був першим заступником голови Запорізької обласної держадміністрації.
***
Росія продовжує судилища над викраденими та незаконно утримуваними в неволі цивільними українцями, обвинувачених у тяжких злочинах у сфабрикованих справах. Південний окружний військовий суд РФ виніс вирок 52-річній Ірині Куліш, мешканці Василівки за «підготовку акту міжнародного тероризму». Жінка під час незаконного «референдуму» нібито намагалася доправити велосипедом до виборчої дільниці вибухівку, а вдома зберігала наркотики.
***
За інформацією з власних джерел ЦЖР, українські бійці ССО наприкінці липня атакували російський комплекс протиповітряної оборони у тимчасово окупованому Бердянську – більш ніж за 100 кілометрів від лінії фронту.
***
Окупаційний «Запорізький обласний суд» виніс вирок стосовно мешканки Якимівки Оксани Іванченко. Жінку звинуватили «в державній зраді» за нібито передачу Силам оборони України інформації про дислокацію російських військ та засудили до 15 років позбавлення волі.
***
Через окупацію значної частини Запорізької та Херсонської областей під контролем Росії опинилася левова частка зеленої енергетики України – одні з найбільших в Європі сонячні та вітрові електростанції потужністю в сотні мегават.
ЦЖР зібрав на Google-карті об’єкти зеленої енергетики, які Україна втратила через окупацію півдня, відокремивши пошкоджені через бойові дії сонячні електростанції (СЕС).
Дослідили і те, як Російська Федерація розпорядилася вкраденими на Херсонщині та Запоріжжі джерелами відновлювальної енергії
АР Крим та м.Севастополь
42-річна Ганна Холкіна, перебуваючи на посаді судді Джанкойського міськрайонного суду АР Крим, після захоплення півострова Росією у 2014 році добровільно отримала посаду «судді» незаконно створеного окупантами «Джанкойского районного суда». За скоєний злочин Деснянський районний суд м. Києва 23 липня заочно визнав її винною в державній зраді та засудив до 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного їй майна.
***
Незаконний окупаційний “Залізничний районний суд” Сімферополя оголосив “вирок” місцевому жителю, визнавши його винним у нібито “замаху” на помічника «віце-прем’єра» окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області Володимира Єпіфанова. Чоловіка незаконно засудили до 14 років позбавлення волі.
***
Служба безпеки України повідомила про підозру Шевченку Андрію Миколайовичу, колишньому співробітнику Міністерства внутрішніх справ України, який на початку окупації Криму Росією навесні 2014 року порушив присягу, а з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році ймовірно вербував коригувальників російських ракет у Миколаївській області.
***
Суд у Москві продовжив ще на три місяці – до 4 листопада 2024 року – термін арешту затриманій у грудні 2022 року на грузино-російському кордоні громадянці України, кримській татарці Леніє Умеровій, стосовно якої ФСБ сфабрикувала обвинувачення у нібито «шпигунстві». Очікується скерування її справи до суду.
***
Російські війська постійно перебувають у боєготовності через загрозу ударів Збройних Сил України по окупованому Криму. Армія РФ посилила охорону Керченського мосту.
***
Сили оборони України завдали ударів по підводному човну та зенітному ракетному комплексу С-400 ворога в окупованому Криму.
***
Служба безпеки України повідомила про підозру колишній «методистці» окупаційного «Кримського республіканського інституту постдипломної педагогічної освіти», яка займалася розробкою «методичних» матеріалів для педагогів загальноосвітніх організацій тимчасово окупованого Криму. У 2024 вона очолила один із відділів так званого «Молодіжного ресурсного центру» в тимчасово окупованих районах Запорізької області.
***
«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 29 липня 2024 року.
Цей випуск присвячений аналізу санкційної політики України і країн-партнерів, ефективності обмежень, застосованих до Росії за її агресію проти України.
За 10 років з початку агресії проти України Росія навчилась жити з санкціями, обходити їх, використовувати треті країни та компанії для так званого паралельного імпорту. Так, РФ втратила європейський ринок газу, однак, попри санкції та ембарго, навіть збільшила експорт сирої нафти і нафтопродуктів. І це головні гроші для продовження війни проти України.
На жаль, і після 2022 року Україна не синхронізувала свої санкції із західними санкційними режимами, не уніфікувала своє законодавство з європейським, не створила спеціальний санкційний орган і не встановила відповідальність за порушення санкцій. Інтервʼю з Богданом Бернацьким, співавтором дослідження «Санкційний довідник: уроки для України з практики іноземного санкційного законодавства та міжнародного права».
Огляд санкцій, застосованих щодо Росії у липні. Блог Наталії Кокоріної.