Окупантам не вдалося справитися з заповненням водою Каховського магістрального каналу на Херсонщині

Південь
Обміліле Каховськое водосховище, Каховський район Фото: investigator.org.ua

Російським загарбникам так і не вдалося справитися з заповненням водою русла Каховського магістрального каналу – головного джерела зрошувальної води для лівобережної, нині тимчасово окупованої частини Херсонщини. В деяких його місцях залишки вологи перетворилися на невеликі болота, тож для поливу деяким аграріям окупанти дозволяють бурити свердловини.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на власні джерела.

Окупантам так і не вдалося вирішити проблему з заповненням водою русла Каховського магістрального каналу в Херсонській області. Після зруйнування росіянами головної насосної станції цього каналу в селищі Любимівка з кінця листопада 2022 року дніпровська вода до нього більше не надходить.

«Вже після знищення окупантами Каховської ГЕС і Каховського водосховища вони спробували відновити один невеликий насосний агрегат і закачувати до русла каналу дніпровську воду, яка стікала до аванкамери. Але у них нічого не вийшло, адже робоче колесо насосного агрегату має повністю перебувати в воді, а для цього рівень води у Каховському водосховищі повинен бути таким як і до підриву ГЕС», – розповіли ЦЖР співробітники управління Головного Каховського магістрального каналу (далі -УГКМК).

Особливість Каховського магканалу в тому, що вода в його русло подається насосною станцією на висоту 24,3 м. Лише для підтримування рівня води в ньому туди закачували її 20 кубометрів у секунду безперервно, цілий рік. Загалом до русла каналу щороку можна було закачувати до 1 млрд кубометрів дніпровської води. 

Аби вирішити проблему зі зрошувальною водою окупанти дозволили наближеним до них аграріям бурити свердловини. Гауляйтер Херсонщини Володимир Сальдо навіть планував завдяки підземним водам перетворити канали в мережу невеликих озер і ставів. Але замість озер там виникли болота.

«Переважна більшість аграріїв-колаборантів від ідеї Сальдо відмовились. Вони б’ють свердловини і підключають їх до поливних машин напряму, щоб не витрачатися додатково на закачування води до штучного озера в руслі каналу, а потім на полив. Тим більше, що вони можуть розраховувати на значно менші обсяги води, ніж до окупації і руйнування ГНС УГКМК. Приміром, відомий зрадник Іван Доценко, директор агрофірми «Мир» з села Горностаївка Новотроїцької громади Генічеського району спромігся зробити для води зі свердловин невеликий ставок за своєю фермою. Отриманих обсягів води йому вистачає для поливу лише 200 га, що за наявних у нього земель – як мертвому припарка», – прокоментував ЦЖР аграрій з Каховського району Херсонщини.

Самі окупанти недавно визнали, що експлуатувати Північно-Кримський і Каховський магістральний канали зараз неможливо через їхнє повне обміління. Тому вони пообіцяли розробити до кінця 2024 року нову схему водопостачання на Херсонщині, яка б не враховувала інфраструктуру обох каналів. 

  • Як повідомляв ЦЖР, у 2023 році російські загарбники повністю розграбували і перетворили на величезний смітник двоповерхову будівлю інженерно-диспетчерського корпусу керування системою водорозподілу УГКМК.
  • Через постійні російські обстріли наприкінці листопада 2022 року була пошкоджена герметизація головна насосна станція УГКМК, після чого почалось її затоплення. Тоді ж окупанти навмисно пошкодили шафи управління і розікрали майно каналу разом із запасним дизель-генератором. Після зупинки ГНС вода в русло Каховського магістрального каналу не подається, а саме воно почало пересихати.