Якої правничої допомоги найчастіше потребують ВПО та як її отримати безкоштовно – коментар юристки

Життя
выплаты ВПО

Отримання соціальних пільг, укладення договорів з сімейним лікарем, розлучення з людиною, яка залишилася на ТОТ, – найбільш часті запитання, з якими до юристів та юристок звертаються люди, які вимушені були залишити свій дім внаслідок російської агресії. 

Про це в онлайн-інтерв’ю ІРС-Південь розповіла юристка проєкта “Три опорних точки відновлення жінки ВПО” Вікторія Вольська.

На думку юристки, внутрішньо переміщені особи обов’язково потребують юридичної консультації, адже багато хто не знає навіть повного переліку прав та пільг для ВПО.

“Наразі найчастіше питання, з яким звертаються вимушені переселенці, стосується скасування виплат від держави, адже для багатьох це була вагома фінансова підтримка, – розповідає пані Вікторія.

Серед актуальних питань також розлучення з людиною, яка знаходиться на тимчасово окупованих територіях.

“Питання розлучення постає, наприклад, під час оформлення допомоги від держави. Адже навіть якщо подружжя не живе разом вже багато років, але знаходиться в законному шлюбі, державні органи при призначенні допомоги вимагають довідку про доходи всіх членів родини, – пояснює юристка. 

Вона зауважує, що досвід України унікальний, тож до ситуацій, з якими стикаються ВПО, законодавство виявилося не готовим. Тому потрібна адвокаційна компанія, яка б просувала зміни в законодавстві, щоб уникнути таких складних ситуацій. 

Також переселенцям та переселенкам потрібна допомога в таких послугах як оформлення (або відновлення) певного статусу (наприклад, пенсіонер) та соціальних пільг.

Юристка зазаначає, що найважче отримати консультацію ВПО, які живуть у невеликих громадах. Тому вважає необхідними громадські ініціативи, направлені на надання безкоштовної юридичної допомоги. 

Отримати безкоштовну консультацію юристки Вікторії Вольської жінки-переселенки можуть в рамках проєкту “Три опорних точки відновлення жінки ВПО”, який реалізується ГО “Центр “Побратим” за технічної підтримки організації ООН Жінки в Україні (UN Women Ukraine) й за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги. 

Це можуть бути консультації з питань з питань сімейного, трудового, цивільного законодавства; допомога в підготовці позовів про встановлення фактів, які мають юридичне значення та стосуються ВПО та їхніх прав; допомога постраждалим від сексуального насильства під час конфлікту, постраждалим особам, які були в полоні.

Для цього треба заповнити АНКЕТУ