Соціальна пенсія-2024: кому призначається, де оформити та який розмір

Життя
пенсий Ощадбанка
Фото: ПФУ

Українці, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсію через відсутність необхідного страхового стажу, можуть отримувати тимчасову допомогу (соціальну пенсію).

З 1 січня 2024 року для того, щоб вийти на пенсію у 60 років, потрібно мати щонайменше 31 рік страхового стажу. Ті, у кого у 60 років немає достатнього стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки – за наявності стажу не менше 21 року.

Після досягнення 65 років право на призначення пенсії за віком мають особи за наявності страхового стажу від 15 до 21 року.

Якщо ж людина має менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат (так звана соціальна пенсія за віком).

Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію у 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Так, щоб вийти на пенсію у 60 років, у 2028 році потрібно буде не менше 35 років стажу.

Розмір такої виплати у 2024 році становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2361 грн), та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн) .

Соціальна пенсія за віком без трудового стажу перераховується кожні шість місяців з урахуванням майнових змін та середньомісячного сукупного доходу.

Щоб отримувати тимчасову державну допомогу, треба звернутися до органів соціального захисту населення за місцем прописки чи фактичного проживання.

Для призначення тимчасової допомоги особам, які не мають достатнього пенсійного стажу, до органу соціального захисту населення треба надати:

 • – Заява;
 • — паспорт та документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
 • – Довідку Пенсійного фонду України про наявний страховий стаж;
 • — декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні шість календарних місяців;
 • копію рішення про призначення опікуна (для особи, визнаної недієздатною).

Відповідно до законодавства, не всі пенсіонери, яким не вистачає стажу для пенсії, мають право на тимчасову допомогу від держави. Так, допомога не призначається, якщо:

 • – Середньомісячний сукупний дохід сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
 • – особа отримує пенсію чи соціальну допомогу, працює чи веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;
 • — хтось із членів сім’ї протягом року перед зверненням по допомогу здійснив купівлю (оплату послуг) на суму понад 50 тисяч гривень;
 • — у результаті вибіркової перевірки виявлено додаткові джерела коштів для існування, які не вказані в декларації про доходи та майно (наприклад, здавання в оренду житлового приміщення (будинку); заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані; отримання доходу від утримання худоби чи птиці);
 • — у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім’ю, або більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму) .

Але соціальна допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч вищезазначеним обмеженням щодо висновку комісії. Таке можливе, якщо у складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення у такому разі приймається після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

 • Станом на 1 квітня в Україні налічувалося 10,2 млн. пенсіонерів, середній розмір пенсій яких становить понад 5743 грн. Зі зазначеної кількості 2,7 млн пенсіонерів ще працюють, а їхня середня пенсія сягає понад 6094 грн.