Чи може отримати відстрочку від мобілізації особа, яка навчається у магістратурі та вже має диплом спеціаліста по іншій спеціальності

Життя
Фото: АрміяInform

Юрист пояснив, чи має право на відстрочку від мобілізації військовозобов’язаний, який навчається у магістратурі та вже має диплом спеціаліста, але зовсім по іншій спеціальності.

Відповідні пояснення юрист Андрій Топчій дав у Всеукраїнському онлайн сервіс консультацій із законодавства B2BCONSULT.

Він зазначив, що відповідно до ч.3 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в новій редакції), призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до ч.2 ст.10 ЗУ «Про освіту», рівнями освіти є:

дошкільна освіта;
початкова освіта;
базова середня освіта;
профільна середня освіта;
перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
фахова передвища освіта;
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
другий (магістерський) рівень вищої освіти;
третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до п.2 ч.2 Перехідних положень ЗУ «Про вищу освіту», вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра.

Отже, особа вже здобула магістерський рівень освіти. Тому повторний вступ до магістратури не призведе до надання такій особі права на відстрочку.

Нагадаємо:

  • 11 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Із документу вилучили норми про демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон.
  • Міністерство оборони України повідомило, що новий Закон про мобілізацію набере чинності вже від 18 травня. Документ, серед іншого, передбачає, що чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника. Також військовозобов’язані на час дії воєнного стану повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.