На Запоріжжі окупанти погрожують дітям за онлайн-навчання в українських школах

Новини
Школа №25 у Мелітополі. Фото wikimedia.org

На тимчасово окупованій частині Запорізької області російські загарбники тероризують учасників українського освітнього процесу: влаштовують обшуки у школярів і вчителів, перевіряють телефони, викликають на «бєсєди». Вимагають, щоб і вчителі, і учні припинили онлайн-навчання за українськими програмами і йшли в окупаційні школи.

Центру журналістських розслідувань про руйнування української системи освіти на окупованих територіях повідомили місцеві мешканці.

«Днями в селі відбувся «рейд»: до школярів додому приходили люди у військовій формі, вимагали телефони. Шукали докази того, що дитина вчиться за українською програмою. Погрожували, що будуть такі рейди проводити і далі, і якщо виявлять щось підозріле в телефоні, то з дитиною і її батьками будуть «разговаривать в другом месте», – розповіла жителька окупованої Токмаччини.

Ще в одному з сіл Токмаччини, як повідомив ЦЖР місцевий мешканець, старшокласників просто зібрали в одному приміщенні і попередили, що якщо дізнаються про навчання в українській школі, то разом з батьками депортують. 

«При цьому одній дівчинці ще й окреме досить грубе зауваження зробили за її зовнішній вигляд. Окупантів не влаштувала довжина спідниці, тож дівчині сказали «не ходить как шлюхе», – розповів чоловік.

За його словами, люди дуже налякані, адже в селі вже більше російських військових ніж місцевих мешканців. 

На Мелітопольщині загарбники вишукують вчителів, які викладають онлайн. Так в одному з сіл влаштували справжню «облаву» – одночасно прийшли до кількох вчительок, забрали всі гаджети і флеш-накопичувачі.

Місцеві мешканці розповідають, що жінок не забирали «на підвал», проте попередили, що вони або мають починати працювати в сільській школі, яка зараз навчає дітей за російською програмою, або повинні виїхати на підконтрольну Україні територію. 

ЦЖР повідомляв, що в школах на окупованій території про отримання знань не йдеться. В першу чергу заклади освіти вчать школярів «Родину любить», тобто займаються пропагандою та насадженням ідеології РФ. На окупованих територіях зі шкільних та публічних бібліотек вилучили книги з історії України, натомість завезли «ідеологічно правильні» підручники та літературу з Росії.

В школах створюють первинки російських дитячих та юнацьких патріотичних організацій, таких як «Движение первых», яке навіть в Росії називають «новою піонерією», або мілітарної «Юнармії».

Після відкритого вторгнення РФ та окупації частини Запорізької області майже всі школи на цій території продовжили роботу онлайн. Тобто діти могли дистанційно за допомогою телефону чи комп’ютера слухати пояснення вчителя, дивитися лекції, виконувати домашні завдання і врешті-решт отримати український документ про освіту. Частина вчителів, які не виїхали з окупованої території і не сколаборували, також мали змогу працювати дистанційно в своїх школах і отримували заробітну плату. 

Ймовірно, тепер навчатися в українській школі наважаться небагато хто, адже це стає просто небезпечним для життя.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.