Питання національної безпеки. Ефір від 3 вересня 2019 року. Частина 1

В першій частині випуску програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) від 3 вересня 2019 року:

Представляємо звіт програми «Питання національної безпеки» та інших медіа-проектів Центру журналістських розслідувань, а також медіа-центрів у Херсоні та Генічеську про розслідування, проведені протягом року завдяки підтримці проєкту «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews та фінансується Агентством з міжнародного розвитку США (USAID).

В цій програмі розповідаємо про кримінальні провадження, які були відкриті внаслідок розслідувань наших журналістів, або ж правоохоронці отримали нові докази у вже відкритих справах.

Перший сюжет Євгена Лєшана розповідає про спецпроект ЦЖР «Шуцмани Путіна» про особливу роль, яку грали під час окупації Криму Росією створені нею на півострові проросійські збройні формування, зібрані з місцевих мешканців, колишніх військовослужбовців Чорноморського флоту РФ, бійців спецпідрозділу МВС «Беркут» і козаків – місцевих та завезених з Росії.

Чотири серії спецпроекту «Шуцмани Путіна» були присвячені «Самооборонам» Севастополя та Криму, проросійським козакам та севастопольському «Беркуту», що пішов на службу Росії. Ми не лише розповіли про злочини окупантів та їхніх посіпак, а й ідентифікували десятки учасників НЗФ в Криму. Уже в березні правоохоронні органи повідомили про підозру, а потім і оголосили в розшук понад 10 фігурантів наших розслідувань, серед яких – і командири спецпідрозділу «Рубєж», які разом із російськими військовими захоплювали українські військові частини і кораблі в Криму.

Другий сюжет розповідає про роль і мету інформаційної війни, як складової частини у збройній агресії Росії, яка почалась з окупації Криму і тепер триває на Донбасі. Інформаційна складова сучасної гібридної війни зростає, застосовуючи нові технології для проведення інформаційно-психологічних спецоперацій, а також користуючись неготовністю українців протистояти дезінформації та бути психологічно стійкими до підступних подразників та маніпуляцій.

Одним з провідних стратегів російської гібридної війни є Владислав Сурков, радник президента РФ Володимира Путіна з окупованих територій. Головна редакторка Euromaidan Press Олександра Шандра та член парламенту Великої Британії Роберт Сілі створили проект «Сурков Лікс», який аналізує електронні листи із зламаної Українським кіберальянсом електронної пошти Суркова. Про книгу і листи Суркова, що розкривають роль російських та українських політиків у кремлівському плані захоплення України, розповідає Ольга Махинько.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine