Питання національної безпеки. Ефір від 1 жовтня 2019 року. Частина 1

В першій частині випуску програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) від 1 жовтня 2019 року:

Президент України Володимир Зеленський під час візиту в Канаду повідомив, що на осінь заплановано проведення інвестиційного форуму у Маріуполі. Там мають обговорити питання відбудови Донбасу. За словами президента, на це потрібно 10 млрд євро. Або ж 300 млрд гривень. Що саме мають відбудувати за ці кошти і хто і як їх рахував, не повідомляється. Почекаємо на детальні кошториси бо інвестори і донори захочуть їх побачити.

Міжнародна допомога на відновлення інфраструктури на Сході та допомоги переселенцям із Криму та Донбасу йде з першого року неоголошеної війни, є і відповідна державна програма. Тож сьогодні важливо знати, настільки ефективно використовувались кошти на відбудову Донбасу. І бюджетні, і донорські і кредитні. Інвестиційний форум у Маріуполі заплановано на 29 жовтня. Упродовж місяця Центр журналістських розслідувань підготує серію матеріалів, які й мають відповісти на це питання.

Єлизавета Стрій у своєму відеоблозі починає із підрахунку коштів міжнародної технічної допомоги у секторі відбудови Донбасу та підтримки переселенців.

Україна немало об’єктів на Донбасі могла б уже відновити і сама. Влітку 2016 року бюджети Донецької та Луганської областей отримали близько 4 млрд грн. Це були залишки коштів на казначейських рахунках місцевих рад населених пунктів, які опинилися на не підконтрольній уряду території Донбасу. ВРУ зарахувала їх до спецфонду обласних бюджетів областей: Донецька отримала 2,8 млрд, Луганська – мільярд. За законом їх треба було використати на відновлення об’єктів соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду, систем забезпечення життєдіяльності, і на соціально-економічний розвиток Донецької та Луганської областей.

Коли ЦЖР поцікавився, як же використовуються ці значні бюджетні кошти, здивуванню не було меж. Найважливішими для відбудови Донбасу об’єктами – бо найдорожчими, по 50 млн гривень кожен, – виявились крита ковзанка і басейн у Краматорську. І два роки після нашого журналістського розслідування ці об’єкти не збудовані. Із Краматорська сюжет Ольги Махинько і Степана Юрченка.

Медіа-центр IPC-Генічеськ продовжує відслідковувати здобутки впровадження реформи децентралізації на півдні України. На цих вихідних на Херсонщині історії успіху поширювали на фестивалі ініціатив об’єднаних громад. Сюжет Свєти Єрещенко.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine