Питання національної безпеки. Ефір 30 квітня 2019 року. Частина 1

У першій частині випуску програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) від 30 квітня 2019 року:

Ми поговоримо про схеми обходу мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Україна – єдина країна Європи, де існує заборона на продаж землі сільськогосподарського призначення. Верховна Рада України вже 9 разів продовжувала мораторій на продаж аграрної землі.

В Україні понад 6 млн колишніх колгоспників та сільгосппрацівників отримали паї, однак не можуть ними розпорядитись. Бюджети недоотримали десятки мільярдів гривень податків, а Україна в цілому – мільярди доларів інвестицій.

Усі президенти і парламенти казали і кажуть, що для відкриття ринку землі треба підготуватись – захистити його від скупівлі українського чорнозему підступними іноземцями, ухвалити гарні закони, сформувати кадастр. Але всього цього чомусь не роблять – нинішній уряд вже тричі поспіль провалює терміни розробки та подання до ВР законопроекту «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

Але ринок аграрної землі в Україні є – нелегальний, чорний і корупційний, з якого живляться усі гілки і вертикалі влади. Схеми чорного ринку і чинне законодавство добре підігнані один до одного, тож часто оборудки виглядають цілком законними, якщо не брати до уваги втрати, які несуть громадяни і держава в цілому.

На одну з таких схем натрапила кореспондентка Центру журналістських розслідувань Єлизавета Стрій, моніторячи мережу інтернет у передвиборчий період. Якщо коротко – то аферисти отримують селянські паї у власність в обмін на 300 гривень за два гектари.

Юрист Георгій МОГИЛЬНИЙ, який є визнаним експертом із земельного законодавства та багатої практики його застосування, дав інтерв’ю нашій програмі, яке допоможе зрозуміти, що ж за історію знайшли і зафіксували журналістки Єлизавета Стрій та Ольга Махинько.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine