Цієї ночі ЗАЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії – Енергоатом

Війна

Як раніше попереджав “Енергоатом” та український Регулятор, неправильна, помилкова, а часто-густо і навмисно ризикована експлуатація обладнання та режимів роботи реакторних установок ЗАЕС, зокрема на енергоблоці №4, може призвести до катастрофічних наслідків. Особливо це загрожує постійним ризиком знеструмлення та виникнення блекаутів на станції.

Про це повідомляє пресцентр “Енергоатому”.

“Цієї ночі окупанти майже догралися. Дві лінії електропередач “Запорізька АЕС – Дніпровська”і “Запорізька ТЕС – Феросплавна”, які живили станцію від української енергосистеми, були обірвані та знеструмлені. У звʼязку із повним блекаутом атомна електростанція перейшла на живлення власних потреб від 20-ти дизель-генераторів. Пізніше 8 з них залишили в роботі”, – йдеться у повідомленні.

Найбільша загроза безпеці в такому стані існує на четвертому енергоблоці і викликана тим, що окупанти продовжують тримати його в гарячому стані всупереч умовам ліцензії на експлуатацію реакторних установок українського органу регулювання ядерної та радіаційної безпеки – ДІЯРУ. Аварія з блекаутом АЕС призводить до знеструмлення головних циркуляційних насосів, що охолоджують активну зону реактора. Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом, блок потребує термінового переведення до холодного стану.

Як зазначається, ситуацію фактично врятували оперативні дії українських фахівців, які відновили електропостачання станції з української енергосистеми.

За словами президента “Енергоатома” Петра Котіна, цієї ночі ЗАЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії. При цьому суттєвий ризик ще залишається. На ЗАЕС необхідно терміново виконати низку технічних заходів щодо забезпечення відновлення штатного електроживлення власних потреб станції.

“Ми розуміємо, що окупанти не зацікавлені в безпеці на ЗАЕС. За майже 2 роки окупації вони не спромоглися побудувати звичайну пуско-резервну котельню для виробітку пари, які існують на будь-якій іншій атомній станції. Замість цього всупереч нормам і правилам ядерної і радіаційної безпеки вони продовжують тримати енергоблок №4 ЗАЕС у гарячому стані, експлуатуючи реакторну установку і складний енергетичний обʼєкт в непроєктному режимі звичайного бойлера для виробітку пари. Ми розуміємо, що вони і надалі будуть створювати небезпечні ситуації, шантажуючи весь світ ядерною та радіаційною аварією”, – зазначив Петро Котін.

ДП “НАЕК “Енергоатом” звертається до міжнародної спільноти якомога швидше докласти зусиль, щоб повернути тимчасово окуповану Запорізьку АЕС під повний контроль України, адже лише так можна гарантувати безпечну роботу найбільшого в Європі ядерного об’єкта.

Як повідомлялося, на Запорізькій АЕС стався черговий блекаут, існувала загроза радіаційній безпеці. Згодом стало відомо, що “Укренерго” відновило роботу високовольтної лінії, яка необхідна для енергозабезпечення потреб Запорізької атомної електростанції. Наразі станція вже перейшла з резервної на нормальну схему живлення.

Як повідомлялось, 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.

5 жовтня 2022 року Володимир Путін підписав «указ», у якому доручив «передати в управління РФ» Запорізьку атомну електростанцію, яку захопили російські військові.

29 вересня 2023 року 69 країн на Генеральній конференції МАГАТЕ підтримали резолюцію про повернення Запорізької АЕС під контроль України. 23 листопада 2023 року Євросоюз і низка країн закликали РФ негайно вивести свої війська, техніку, обладнання та інший персонал із незаконно захопленої Запорізької АЕС, а повний контроль над станцією повернути компетентному українському персоналу.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter