Росіяни знову замінували Запорізьку АЕС – МАГАТЕ

Війна

Росіяни встановили міни на території Запорізької АЕС. Це порушує стандарти безпеки МАГАТЕ.

Про це йдеться на сайті МАГАТЕ.

18 січня експерти МАГАТЕ знову відвідали ЗАЕС, у тому числі усі шість основних диспетчерських пунктів. Вони змогли дізнатися, скільки людей працює на станції, але не змогли поставити питання про їх кваліфікацію та досвід.

Цього тижня експерти отримали доступ до реакторної зали енергоблока №6. Наразі вони домагаються доступу в інші реакторні зали, машинні зали та на дахи реакторів. Такий доступ необхідний для моніторингу ядерної безпеки та дотримання п’яти конкретних принципів захисту ЗАЕС, заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Міни по периметру ЗАЕС, у буферній зоні між внутрішнім та зовнішнім огорожами об’єкта, які раніше були виявлені групою МАГАТЕ та були прибрані у листопаді 2023 року, тепер знову встановлені, додали в МАГАТЕ.

Минулого тижня експерти МАГАТЕ зустрілися зі співробітниками ЗАЕС, щоб обговорити технічне обслуговування станції. Працівники показали експертам план технічного обслуговування на 2024 рік, який включає важливі роботи щодо ядерної безпеки.

Як раніше попереджав “Енергоатом” та український Регулятор, неправильна, помилкова, а часто-густо і навмисно ризикована експлуатація обладнання та режимів роботи реакторних установок ЗАЕС, зокрема на енергоблоці №4, може призвести до катастрофічних наслідків. Особливо це загрожує постійним ризиком знеструмлення та виникнення блекаутів на станції.

Як повідомлялось, 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.

5 жовтня 2022 року Володимир Путін підписав «указ», у якому доручив «передати в управління РФ» Запорізьку атомну електростанцію, яку захопили російські військові.

29 вересня 2023 року 69 країн на Генеральній конференції МАГАТЕ підтримали резолюцію про повернення Запорізької АЕС під контроль України. 23 листопада 2023 року Євросоюз і низка країн закликали РФ негайно вивести свої війська, техніку, обладнання та інший персонал із незаконно захопленої Запорізької АЕС, а повний контроль над станцією повернути компетентному українському персоналу.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter