Винищувачі F-16 мають прибути до України вже за кілька тижнів, але українські та західні посадовці застерігають, що ці літаки навряд чи матимуть негайний вплив на поле бою. Очікується, що перші F-16 будуть використовуватись для посилення української протиповітряної оборони.
Про це пише The Washington Post з посиланням на джерела.
Як зазначають українські та західні неназвані посадовці, літаки F-16 навряд чи негайно вплинуть на ситуацію на полі бою. Це пояснюється тим, що літаків прибуде небагато, а російських засобів ППО, здатних їх збити, занадто багато.
Тому перші F-16, найімовірніше, застосовуватимуть для посилення ППО України. Зокрема, літаки збиватимуть ракети, безпілотники і ворожу авіацію, а не завдаватимуть ударів по наземних силах РФ та іншим військовим об’єктам поблизу фронту.
Посадовець українського оборонного відомства заявив WP, що українські F-16 нестимуть удосконалені ракети середньої дальності «повітря – повітря» AIM-120, які також використовують для наземних систем ППО NASAMS, наданих західними партнерами. Він вказав, що Україна зараз має занадто мало ракет AIM-120 і їх доведеться розподіляти між F-16 і NASAMS.
Видання пише, що спочатку літаки навряд чи підлітатимуть надто близько до лінії фронту. А це означає, що наразі залишається незрозумілим, чи зможуть отримані F-16 стримувати ворожі літаки, які злітають з російського повітряного простору.
Офіційні особи відмовилися говорити, скільки саме літаків Україна отримає цього року, але це буде не більше однієї ескадрильї, тобто, близько 20 літаків. Крім цього, очікується, що лише шість пілотів завершать навчання цього літа, оскільки програма має обмежену кількість місць.
WP також пише, що захист літаків F-16 на землі буде складним завданням, оскільки всі аеродроми України знаходяться в зоні досяжності російських ракет.
Неназваний представник українського оборонного відомства заявив, що для Києва «неможливо» побудувати криті бетонні ангари для повного захисту літаків у воєнний час. Натомість Україна використовує методи маскування і навіть паркує моделі літаків на аеродромах як приманки.
Як повідомлялось, частина винищувачів F-16, які Україна отримає від союзників, розташовуватиметься на закордонних базах. Таким чином планують захистити літаки від російських ударів, а також на них навчатимуться українські пілоти.
Бельгія зобов’язується передати Україні 30 винищувачів F-16 до 2028 року. Уряд Норвегії ухвалив рішення передати Україні шість винищувачів F-16, перші з них мають надійти протягом 2024 року.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter