Попри на санкції, чіпи виробництва США все ще доступні російському ВПК для виробництва зброї – розслідування The Kyiv Independent

Війна

Попри санкції, чіпи виробництва США все ще доступні російським виробникам зброї для ракет і зброї для атак по Україні.

Про це пише видання The Kyiv Independent, журналісти якого спробували замовити чипи в США, використовуючи російський поштовий сервіс, бланк реального підприємства ВПК РФ і адресу компанії, що виробляє електроніку для військової промисловості.

Авторка розслідування Аліса Юрченко надіслала запит на поставлення чипів. Список російських фірм, що постачають західні мікросхеми для російської оборонної промисловості, видання отримало з листів, які просочилися з російського державного холдингу “Роселектроніка”.

Згідно з цими листами, після початку повномасштабного вторгнення ЗС РФ в Україну, компанії холдингу “Роселектроніка” запросили у російських постачальників великі обсяги різних американських і європейських мікросхем — і отримали підтвердження, що їх можна поставити, незважаючи на санкції. Листи, що просочилися, охоплюють перші кілька місяців повномасштабного вторгнення 2022 року.

У підсумку видання виявило “екосистему компаній”, які прийшли на допомогу холдингу “Роселектроніка”, збудувавши нові ланцюжки постачань заборонених компонентів від величезної мережі зарубіжних постачальників, переважно з Китаю і Гонконгу.

Ці записи, а також результати експерименту доводять, що американські та європейські чипи продовжують надходити в Росію. Варто зазначити, що російські виробники зброї не імпортують західні чипи безпосередньо з-за кордону. Вони не робили цього навіть до повномасштабного вторгнення.

Замість цього російські виробники зброї закуповують імпортні мікросхеми на території Росії.

Щоразу, коли їм потрібна електроніка, вони запитують шукане у російських постачальників імпортних електронних компонентів, як-от Elitcom або TestKomplekt. Мережа являє собою суміш державних і приватних компаній, які спеціалізуються на закупівлі американських і європейських чипів.

Деякі з них відкрито рекламують продаж американських чипів на своїх сайтах навіть зараз, у 2025 році, на четвертому році повномасштабної війни. Автори розслідування надіслали запит на постачання чипів зі США, діючи як реальне підприємство ВПК РФ. У результаті:

  • 10 російських фірм-постачальників одразу підтвердили готовність доставити американські чипи протягом 1-3 місяців.
  • Надіслали комерційні пропозиції з підписами та печатками.
  • Деякі мікросхеми вироблені після 2022 року, що підтверджує — це не старі запаси, а нові постачання.
  • Величезна мережа китайських і гонконгських компаній закуповує американські чипи і відправляє їх до Росії.
  • Російські посередники отримують їх і постачають підприємствам ВПК, серед яких структури Ростеха.

“Хто стоїть за такими постачальниками, як «Кристал»? Серед власників – російський генерал-майор у відставці, середні підприємці, російський олігарх, а також співробітники компаній, об’єднаних в державний холдинг “Росэлектроника”, або власне російську державну оборонну корпорацію ” Ростех “. Наприклад, власником Ельсупа є Владислав Бородовіцин. Згідно з його сторінкою в Instagram, раніше він обіймав посаду співробітника науково-дослідного інституту, який спільно контролюють «Ростех» і інвестиційна компанія «Система», що належить російському олігарху Володимиру Євтушенкову. «Кристал» також контролюється Ростехом і олігархом Євтушенковим. «Електронінторг» входить до складу держпідприємства «Ростех» «Роселектроніка», – пише видання.

Володимир Євтушенков, російський олігарх, власник інвесткомпанії «Система». (Dyor/Wikimedia)

Володимир Євтушенков, російський олігарх, власник інвесткомпанії «Система». (Dyor/Wikimedia)

Багато з цих постачальників не перебувають під санкціями і досі працюють без обмежень.

Без імпортних чипів РФ не змогла б виробляти ракети та інше ключове озброєння. Незважаючи на експортні заборони, введені США в лютому 2022 року, у Росії не було проблем з отриманням критично важливих компонентів.

Зазначається, що комерційні пропозиції, надіслані російськими постачальниками на прохання “Роселектроніки”, включали американські електронні компоненти, які використовуються в російських ракетах та інших видах озброєння.

Журналісти виявили низку американських чипів, які були виявлені в “Кинджалах” — російських балістичних ракетах з боєголовкою вагою приблизно 500 кілограмів, що використовувалися для ударів по Києву та інших українських містах. А також російські компанії-посередники також були готові поставляти чипи, які використовуються в російських ракетах “Калібр” і Р-77, а також у системі “Торнадо-Г”, здатній запускати 40 ракет одночасно, і в танковій гарматі “Гіацинт-С”.

Дивиться також сюжет ЦЖР Алюміній, викрадачі культурної спадщини, «тіньовий флот». Санкції до Росії у лютому 2025 року