Новый стадион для «Таврии» в Бериславе. Невыполненные обещания

Футбол в современном мире неразрывно связан с деньгами. Большой футбол - с большими деньгами. Почти все сферы жизни клуба, такие как селекция игроков, содержание персонала, приобретение формы и спортивного инвентаря - непосредственно зависят от финансов, государственных или спонсорских. Но самым главным капиталовложением для нормального функционирования каждой уважающей себя футбольной команды являются дотации в развитие собственной тренировочной базы и стадиона для домашних матчей. Профессиональный клуб, который вынужденно тренируется на любительской базе, ожидаемо деградирует до любительского уровня и наоборот - даже провинциальная команда, имея современную арену, обречена на прогресс.

Фото: investigator.org.ua

Сімферопольську «Таврію» було засновано у 1958 році на базі аматорської команди «Буревестник». Сучасну назву команда отримала у 1963 році і вже з нею розпочала свій шлях до еліти українського футболу. За наступні 20 років сімферопольці еволюціонували з провінційного клубу до міцного «середняка» Вищої ліги СРСР.

Злет «Таврії» припадає на кінець 80-х — початок 90-х років минулого століття, коли кримчани на рівних конкурували з ТОПовими українськими клубами. Перемігши в очному протистоянні київське «Динамо» на своєму полі, «Таврія» стає першим чемпіоном незалежної України, та першою командою, що презентує новоутворену державу на міжнародному рівні. Ставши володарем Кубка України в сезоні 2009-2010 років, клуб залишався в першому дивізіоні вітчизняного футболу.

Після незаконної анексії Кримського півострова, «Таврія» на деякий час припиняє своє існування, та відновлюється вже з новим складом в Бериславі Херсонської області. Звісно, через евакуацію, окрім ключових гравців основного складу та тренерського корпусу, клуб втратив і домашній стадіон в окупованому Сімферополі. Нове поле, надане місцевим бериславським стадіоном, було обране сімферопольцями як тимчасова домашня база, та з часом стало зрозуміло, що потужності периферійної арени не здатні задовольнити амбіції кримського гранда. Виникло питання про побудову нового, або ж реконструкцію наданого стадіону під потреби «Таврії».

Ще навесні минулого року, функціонери різних рівнів на фоні ейфорії, викликаної проведенням у Києві фіналу найпрестижнішого європейського турніру — Ліги Чемпіонів УЕФА, активно обіцяли вирішити нагальні проблеми «Таврії» найближчим часом.

Перебуваючи з візитом в Бериславі, президент Федерації футболу України (ФФУ) Андрій Павелко, говорив про нову арену для «Таврії», як вже про вирішену справу. «Ми провели сьогодні робочу нараду, як зробити так, щоб у «Таврії» був новий стадіон … Ми обов’язково хочемо, щоб команда відродилась та дійшла до Прем’єр Ліги», — заявляв він журналістам.

Андрій Павелко, президент Федерації футболу України Фото: investigator.org.ua

Вторив Павелку щодо помпезних планів на будівництво спортивного об’єкта й голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв. Ба більше — Андрій Анатолійович так захопився пафосним популізмом, що заявив — відновлення минулої слави сімферопольців має стати наглядним прикладом щодо прагнення України до реінтеграції анексованих територій. «На в’їзді в Берислав вже проектується там будівництво стадіона на 2 тисячі людей. Це будуть кошти Мінсоцеконому, які буде надавати Кабмін, плюс кошти УЕФА. Сьогодні мова йде про кримську Таврію, йде мова про деокупацію Криму … Ми зараз з вами є свідками великої геополітичної роботи України по поверненню Криму», — з впевненістю говорив Гордєєв.

Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв Фото: investigator.org.ua

Фінал Ліги Чемпіонів УЕФА в Києві відбувся та забувся, а «свідчення великої геополітичної роботи» все ще залишаються на рівні обіцянок та теоретичних можливостей. Станом на кінець лютого цього року будівництво нової арени для «Таврії» так й не розпочато. Більш того — команда полишена віч-на-віч зі своїми фінансовими проблемами, почала втрачати ключових гравців основного складу. Не дочекавшись покращення матеріальної бази лідери кримчан активно транферуються в більш заможні клуби.

«Ми раді, що у нас на даний момент є таке поле — дякуємо Бериславу за це. Далі все залежить від наших чиновників. У самого клубу грошей на стадіон немає. Якщо місцева влада буде спонсорувати, аби хто, тоді надія є. Можливо якісь гроші виділить УЄФА», — прокоментував ситуацію голова фан-клубу «Таврії», а за сумісництвом віце-президент Федерації футболу Криму Олег Комуняр.

Олег Комуняр, віце-президент федерації футболу Криму Фото: investigator.org.ua

Фінансові проблеми «Таврії» Комуняр пояснює неякісним менеджментом, адже за час існування команди на материку з нею не підписав контракт жоден спонсор. Це впливає як на матеріальну базу, так і на зарплатні гравців, тож перехід якісних виконавців до більш фінансово спроможних клубів в цій ситуації видається закономірним. «Телефонують мені гравці, кажуть — «Можна ми підемо на перегляд в інші клуби — Миколаїв, Запоріжжя там?»… Як я можу їм відмовити? Я вважаю це неправильним!», — зазначає голова Бериславської районної ради Володимир Коновалов, що опікується «Таврією» з самого часу її переїзду на Херсонщину.

Голова Бериславської районної ради Володимир Коновалов Фото: investigator.org.ua

Зволікання з побудовою нового стадіону, що поступово декласує клуб, можновладці різних рівнів пояснюють затримкою в розробці проектної документації. За словами Коновалова вона, наразі, готова в повному обсязі, навіть перший транш державного фінансування в розмірі 10 млн. грн. вже перераховано. В березні 2019 року має стартувати довгоочікуване будівництво, що частково планують завершити вже цьогоріч. Невідомою поки залишається частка в фінансуванні цього проекту міжнародних донорів.

«Щодо того, як буде співвідноситись державний бюджет та кошти УЕФА — для нас наразі ще складно сказати. Я думаю ця складність вирішиться найближчим часом», — зазначає голова ОДА Гордєєв, натякаючи, що грошей з Європи поки що немає. Хоча очікували їх ще торік, та саме вони мали стати основним джерелом для будівництва. Пов’язано це з втратою інтересу до «Таврії» у місцевого чиновництва, чи меценатська діяльність гальмується безпосередньо на міжнародному рівні — функціонери від футболу також не кажуть.

Лишається лишень сподіватися, що до фінішу гіпотетичних будівельних робіт сімферопольська «Таврія» зуміє зберегти конкурентоздатний склад, щоб остаточно не зникнути із турнірних таблиць.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine