Екс-прем’єр Криму Могильов має відповідати за наслідки подій 26 лютого 2014 року – Жумаділов

Новини
Арсен Жумаділов, радник голови Меджлісу кримськотатарського народу Фото: investigator.org.ua

Розслідуючи кримінальне провадження щодо подій біля ВР АРК напередодні її захоплення російськими військовими, українські правоохоронці повинні притягнути до відповідальності і керівників автономії та МВС вищого рівня, які були відповідальні за збереження законності і порядку в Криму.

Про це радник голови Меджлісу кримськотатарського народу Арсен Жумаділов заявив у програмі  «Питання національної безпеки», коментуючи інформацю прокуратури АРК щодо повідомлення про підозру трьом колишнім керівникам сімферопольської міліції, які не забезпечили належну безпеку під час мітингу біля кримського парламенту 26 лютого 2014 року.

«Цікаво, що підозри були оголошені не найвищому рівню керівників, тим, хто ніс відповідальність за ситуацію в Криму на той момент. Давайте не забувати, що на той момент у Криму був прем’єр-міністр АРК Анатолій Могильов. Він не відповідав напряму (за забезпечення громадського порядку – ред.), але збереження порядку та безпеки в цілому на півострові було його безпосередньою відповідальністю. І ми маємо дати оцінку: чи зробив він усе належне, чи він запровадив необхідні заходи в той момент, щоб не сталося того, що сталося. Я не знаю, хто ці люди (підозрювані – ред.), я так розумію, що вони всі лишилися в Криму і прекрасно колаборують із місцевою владою», – сказав Жумаділов.

За його словами, до відповідальності у кримінальному провадженні щодо подій на мітингу 26 лютого українські правоохоронці наразі притягують лише тих, хто ніколи не виїде на територію вільної України.

«А от оголосити підозри тим, хто знаходиться на материку, як то Анатолій Могильов, наприклад, і з ним працювати на предмет того, чи він зробив усе залежне від нього, було б цікавіше, на мій погляд. Я знаю позицію правоохоронних органів. Вони кажуть, що він не ніс безпосередньої відповідальністі, але ще раз скажу: він був прем’єр-міністром Криму, він мав відповідальність за збереження законності і порядку, і всі територіальні органи виконавчої влади, в тому числі міліція, були перед ним відповідальні», – сказав Жумаділов. 

В свою чергу, адвокат Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський, який у складі Міжнародної експертної групи здійснював реконструкцію подій 26 лютого 2014 року, зауважив, що слідство має встановити, хто дав команду міліціонерам залишити коридор між проукраїнськими та проросійськими мітингувальниками, що спричинило загибель у тисняві двох людей.

«Добре, що на сьогоднішній день прокуратура звернула увагу на роль працівників міліції, зокрема керівників кримської міліції. Тому що ця активна фаза протистояння між 15:00 та 16:00 годинами, коли, ймовірніше, загинули дві особи, сталася після того, як міліція покинула своє розташування між двома мітингами. А працівники міліції не можуть просто так покинути свої місця, вочевидь, що була команда, і, очевидно, вона була від тих, хто цю команду давати був уповноважений, оскільки вона була виконана. І ті люди, які дали таку команду, мають відповідати за своє рішення», – сказав правозахисник Мартиновський. 

Нагадаємо, Анатолій Могильов був головою Ради міністрів Криму з 8 листопада 2011 року по 27 лютого 2014 року.

Анатолій Могильов

Нагадаємо, 11 вересня в окупованому Криму так званий «Верховний суд Республіки Крим» засудив заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Його звинуватили в «організації масових заворушень» під час мітингу за територіальну цілісність України 26 лютого 2014 року, напередодні окупації Криму РФ.