Компанія з групи сепаратиста Чалого відсудила у Приватбанку ще два мільйони доларів

Дніпропетровський апеляційний господарський суд зобов'язав "Приватбанк" перерахувати підприємству "Тавріда Електрик Україна" понад два мільйони доларів і 13,9 мільйона гривень, розміщених за договорами, укладеними до анексії Криму, якій суттєво посприяв "народний мер" Севастополя Олексій Чалий. Навесні 2014 року компанія з групи Таврида електрик, що належить Чалому, намагалась перерахувати кошти зі своїх рахунків у Севастопольському відділенні "Приватбанку" на рахунки в Києві та в інші банки, але Приватбанк не виконував платіжні доручення, посилаючись на закон про протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму. Раніше Господарський суд Києва задовольнив кілька позовів  "Тавріда електрик Україна", стягнувши з Приватбанку на загал 1,2 млн доларів і близько 20 млн гривень.

Постанова суду, прийнята 19 вересня 2017 року, опублікована в Єдиному реєстрі судових рішень, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Приватбанк» оскаржив в Дніпропетровському апеляційному господарському суді рішення Господарського суду Дніпропетровської області, за яким повинен був перерахувати на рахунки ТОВ «Тавріда електрик Україна» в філії “КіївСіті” ПрАТ “ПриватБанк” 2,117 мільйона доларів США, 5,2 тисячі євро і 13,9 млн гривень. Ці кошти були розміщені на рахунках  відділення Приватбанку у Севастополі, а після анексії Криму  були заблоковані і знаходилися на рахунках банку 2903 (Кошти клієнтів за недіючими рахунками) згідно наказу НБУ.

Тяганина за цим позовом в цілому тривала близько двох років. У 2015 році у вимогах підприємства з групи “народного мера” Севастополя Олексія Чалого “Таврида електрик” було відмовлено повністю, але в 2016 р Вищий господарський суд України рішення скасував і повернув на повторний розгляд, який відбувся вже після націоналізації Приватбанку.

Не погодившись з рішенням Господарського суду, ПАТ «Приватбанк» просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, так як, на його думку, «суд самовільно, без належних на те підстав змінив позовні вимоги». «Приватбанк» відзначив, що позивач повинен був подати оригінали договорів банківського вкладу та платіжні документи, що відповідають вимогам НБУ про внесення за цим договором коштів, але цього зроблено не було. Крім того, суд допустив помилки в номерах рахунків.

Змінивши резолютивну частину рішення суду першої інстанції, Дніпропетровський апеляційний господарський суд зобов’язав КБ “Приватбанк” протягом 14 днів виконати платіжні доручення ТОВ “Тавріда електрик Україна” з переказу коштів в загальній сумі 2,117 млн, 5,2 тис. Євро і 13,9 мільйонів гривень з рахунків 2903 на рахунки підприємства в філії “КіївСіті” ПрАТ “ПриватБанк”. При цьому суд відмовив у стягненні з Приватбанку пені в розмірі 10,6 мільйона гривень, 381,6 тисяч доларів США та 854, 3 євро.

Сергій Крикальов, керівник Центру підготовки космонавтів і член Бюро Президії Всесвітнього російського народного собору і Олексій Чалий Фото: Новости энергетики

 

Як випливає із матеріалів судової справи, на початку анексії Криму, в березні 2014 року, «Тавріда Електрик Україна» намагалося перевести зі своїх рахунків в Севастопольському відділенні “Приватбанку” 1,8 млн гривень на рахунки у  “Ощадбанку Росії”, 3 млн грн – в АБ ” Південний “, 9,74 млн грн – в АТ «Укрексімбанк», а також менші суми – на рахунки у ” Укрсоцбанку”, “Правекс-Банку”,  “Банку Золоті ворота”. Однак «Приватбанк» не виконав платіжні доручення, посилаючись на вимоги Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму”. Також в період березня-травня 2014 року не були виконані платіжні доручення про переказ коштів “Тавріда Електрик Україна” на його рахунки в Приватбанку в Києві, де на момент анексії знаходилась філія севастопольського підприємства.

В кінці травня 2014 року юридичну адресу ТОВ “Тавріда електрик Україна” було змінено із севастопольської на київську – підприємство зареєстроване в держреєстрі по вул.Гарматна, 2 в Києві (проте фактично, як встановив Центр журналістських розслідувань, підприємство там не працює), і відкрило рахунки у філії “КіївСіті” Приватбанку. Попри це платіжні доручення 2015 року також не були виконані Приватбанком з тих же підстав, що і стало причиною судового позову. 

Засновниками та бенефіціарами ТОВ “Підприємство “Тавріда електрик Україна” у реєстрі вказані троє близьких до Олексія Чалого людей. Це друг юності Олег Червінський, з яким вони разом запатентували реклоузер TEL,  і який також є засновником російського ООО «Промышленная группа ТЭЛ Таврида Электрик» разом з молодшим братом Олексія Чалого — Михайлом; севастополець Павло Петров — екс-директор компанії та один із донорів Благодійного фонду «35 берегова батарея», який долучився до анексії Севастополя; а також москвич Сергій Парфьоненко – виконавчий директор російської «Таврида Электрик Экспорт» та естонської Tavrida Electric export AS.

У Севастополі продовжує діяти ТОВ “Таврида електрик”, зареєстроване в РФ на  Ірину Мінаєву, бухгалтерка компаній Чалого. 

За даними російського реєстру юросіб, засновниками АТ «Группа компаний «Таврида Электрик» є  Олексій Чалий (60%) та Микола Корнєв (40%), кінцевим власником (через іншу компанію) є холдинг Tavrida Electric Holding AG, зареєстрований у кантоні Цуг Швейцарії. Кінцеві бенефіціари невідомі. 

Від заснування у 2006 році і до анексії Криму РФ підписантом у реєстрі значився член правління, громадянин РФ із Москви Олексій Чалий. А потім почались «хованки». Спершу його місце зайняла бухгалтерка «Тавриди електрик» Ірина Мінаєва, на яку «мер» Чалий переписав і свої частки у низці севастопольських підприємств, потім — непублічний москвич Євгеній Казаченко, а тепер — мешканка швейцарського м. Хам, яка, власне, і реєструвала компанію у 2006 році.

Фото: WEB-ENERGO.by

Нагадаємо, все майно Приватбанку в Криму після його незаконної анексії Російською Федерацією було захоплене і “націоналізоване” так званим “урядом Криму”. Банк мав на півострові 332 відділення, 790 тисяч приватних та 12 тисяч корпоративних клієнтів. Кошти на їх рахунках було заблоковано, отримати свої вклади змогли лише деякі в результаті тривалих судових тяжб. Навіть після того, як Приватбанк став державним, проблема з поверненням кримських вкладів не вирішена.

Російсько-український бізнесмен Олексій Чалий, власник групи компаній “Таврида електрик” 23 лютого 2014 року в результаті захоплення влади в Севастополі був “обраний” “народним мером”. Під його керівництвом Севастопольська міськрада ухвалила рішення про проведення незаконного “референдуму” про приєднання до Росії з подальшою анексією Криму і Севастополя РФ. У числі перших Чалий був внесений в санкційні списки ЄС, США і Канади за сприяння незаконній анексії Криму.

Олексій Чалий (праворуч) і Олег Червінський (фото початку 90-х років) Фото: офіційний сайт Таврида Електрик

Як виявили розслідування Центру журналістських розслідувань “Довге замикання” і “Між крапельками санкцій” (проект Слідство.інфо), компанії з групи «Таврида Електрик» продовжують працювати в Україні. Вони не внесені в санкційні списки РНБО України і беруть участь в тендерах, в тому числі, енергокомпаній з державною часткою.

Після націоналізації «ПриватБанку» фірма із групи компаній Чалого виграла вже кілька судів про стягнення коштів своїх севастопольских депозитів і виявилася в судах набагато успішнішою сотень тисяч кримчан, чиї рахунки в Приватбанку заблоковані після анексії. Так, у червні 2017 Господарський суд Києва задовольнив декілька позовів «Тавріда Електрик Україна» – про стягнення з Приватбанку 645 тисяч доларів вкладу, відсотків і пені, 9,97 млн. Гривень, в липні – 603 тис доларів і 177 тис грн

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine