Експерти рекомендують владі України ігнорувати пропозицію Путіна про повернення кораблів з Криму

Військові експерти рекомендують владі України ігнорувати пропозицію президента РФ Володимира Путіна про повернення українських озброєння і військової техніки (ОВТ), захоплених в ході окупації Криму. Росія ні в якому разі не передасть справну техніку, її ремонт потребує значних коштів, а Кремль використає цей крок для нової антиукраїнської інформаційної кампанії.

БДК ВМСУ «Костянтин Ольшанський» на причалі в окупованому Севастополі без імені і номера Фото: Севастопольский форум

Про це йдеться в заяві аналітиків Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР), передає Центр журналістських розслідувань.

«Пропозиція Путіна щодо передачі української корабельної, авіаційної та бронетехніки, захопленої російськими окупантами в Криму – один з кроків кремлівського режиму напередодні президентських виборів в РФ. Зокрема, наближення терміну введення США жорстких санкцій проти РФ (в тому числі, проти найближчого оточення Путіна) примушує його йти на демонстрацію готовності до пом’якшення позиції щодо України. Ця пропозиція знаходиться в тій же площині, що й «миротворчі ініціативи» кремлівського режиму щодо ситуації на Донбасі», – вказали експерти.

Як наголошується, ці «миротворчі ініціативи» Кремля, найімовірніше, будуть оголошені 16-18 лютого 2018 року на 54-й Мюнхенській конференції на зустрічі МЗС в Нормандські форматі.

Військові експерти, вказують, що повернення українських ОВТ з Криму, з точки зору посилення потенціалу ЗС України не матиме жодного позитивного моменту, а навпаки, спричинить неприйнятні фінансові затрати (в тому числі, з виплатою країні-агресору за запасні частини значних коштів) і сформує негативний інформаційний фон довкола України. «Більше того, початок процесу передачі українського ОВТ з Криму дозволить Путіну реалізувати задум щодо створення умов для скасування введення США нових санкцій і зняття ЄС існуючих санкцій», – йдеться в заяві.

Виходячи з цього, в ЦДАКР рекомендують українській владі на офіційному рівні не реагувати на «пропозицію» Путіна про передачу Україні українського озброєння і військової техніки з окупованого Криму. «Не погоджуватися на жодні переговори (навіть для «попередньої верифікації ОВТ») з російською стороною за цією тематикою до президентських виборів. Офіційно проголосити про недоцільність повернення знищеної небоєздатної техніки з Криму. Продовжити роботу в рамках існуючих процесів та формату МЗС, МО та Міністерства юстиції України щодо подачі позовів до міжнародних судів стосовно виплати Росією компенсації за захоплені ОВТ в Криму», – відзначають аналітики.

У ЦДАКР також вказали, що починаючи з квітня 2014 року, коли РФ заблокувала переговори з Україною щодо можливого формату повернення захопленого російськими окупантами українського ОВТ, представники ЧФ РФ здійснюють постійне його знищення. Зокрема, українські кораблі використовуються в якості «донорів» для російських кораблів тих же проектів – їх розбирають на комплектуючі для ремонту кораблів ЧФ РФ.

«У зв’язку з цим, найбільш ймовірно, українських корабельний склад (так само, як і авіаційний та бронетехніка, а також системи ППО) зараз знаходиться в Криму у непридатному до використання стані. Виходячи з досвіду розподілу ЧФ СРСР (в 90-і роки), Росія за жодних умов не передаватиме Україні жодного зразку ОВТ у справному стані. Ремонт та відновлення технічної готовності та боєздатності ОВТ потребуватиме значних коштів. При цьому, цей процес поставить Україну у залежність від Росії і стане приводом для реалізації потужної антиукраїнської інформаційної кампанії», – заявляють експерти.

Як повідомлялось, президент РФ Володимир Путін заявив про готовність передати Україні військові кораблі і авіатехніку, які були захоплені російськими військовими під час окупації Криму, і передача яких була припинена Росією в червні 2014 року, вказавши на їх «жалюгідний стан». Командувач ВМСУ Ігор Воронченко вказує, що на момент захоплення українська техніка була справна.

Нагадаємо, після того як відбулася незаконна анексія Криму, Росія почала повернення Україні захоплених у неї кораблів і суден, однак в червні 2014 року ця процес був зупинений. За інформацією координатора групи «Інформаційний опір», нардепа Дмитра Тимчука, до моменту одностороннього припинення російського стороною переговорів щодо повернення озброєнь, військової техніки та майна ВМС України, з анексованого Криму було виведено: 3 бойових корабля, 32 судна забезпечення, 24 літаків та гелікоптерів, 1438 одиниць авто-, броне- та спецтехніки.

У той же час, за його даними, на окупованій території залишилося: 11 бойових кораблів і катерів, 6 суден і катерів забезпечення, 3 літальних апарати, 2363 одиниці авто-, броне- та спецтехніки.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine