На Донбасі АТО змінить операція Об’єднаних сил під військовим керівництвом – Муженко

Згідно закону «про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях» триває зміна формату антитерористичної операції (АТО) на операцію Об’єднаних сил, яку очолить військове керівництво.

Начальник Генштабу ЗС України Віктор Муженко Фото: Igor Golovnlov

Про це начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко повідомив Радіо Свобода, передає Центр журналістських розслідувань.

«Закон, який 20 лютого був підписаний президентом України, систематизує задіяння ЗСУ для виконання завдань тих, які вони виконували в АТО, і зміну формату основної операції. Буде завершена АТО, і ми перейдемо до операції Об’єднаних сил. Це передбачає чітку структуру системи управління, підпорядкованість визначених сил і засобів військовому керівництву, створення об’єднаного оперативного штабу як основного органу управління цією операцією на території Донецької і Луганської областей», – сказав Муженко.

За його словами, це дозволить систематизувати задіяння підрозділів Збройніх Сил і підрозділів та сил інших складових сектору безпеки, «більш ефективно і в рамках правового поля застосовувати ЗСУ».

Говорячи про те, хто очолить штаб Об’єднаних сил, начальник Генштабу ЗСУ повідомив, що це буде «людина з бойовим досвідом».

«У нас є відповідні кандидатури. Вони потребують певної процедури узгодження. І після цього в найкоротші терміни вони будуть надані президенту України для затвердження такої кандидатури. Це буде людина, яка має бойовий досвід і достатньо навичок, знань і практичного досвіду для того, щоб виконувати такі завдання», – зазначив Муженко.

Фото: Reuters

Як повідомлялось, 18 січня 2018 року Верховна Рада ухвалила президентський законопроект «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях». Документ визначає Росію як державу-агресора і вводить поняття російської окупаційної адміністрації в Донецькій і Луганській областях.

Відповідно до закону, тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях «визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації і окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили і здійснюють загальний ефективний контроль». Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій тимчасово окупованих в Донецькій і Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних сил України.

Закон підтверджує «невіддільне суверенне право України на відновлення та збереження її територіальної цілісності в межах міжнародно визнаного державного кордону, включаючи територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».

Відповідно до закону, для контролю над операцією по відсічі російської збройної агресії створюється Об’єднаний оперативний штаб Збройних сил України.

Стратегічне керівництво силами і засобами, які залучаються до здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ здійснює Генштаб, а керівництво безпосередньо в Донецькій і Луганській областях – командувач Об’єднаних сил, який призначається президентом України за поданням начальника Генштабу.

20 лютого 2018 року президент України підписав закон. Петро Порошенко  доручив міністру оборони Степану Полтораку та начальнику Генштабу ЗСУ Віктору Муженку в найкоротші терміни подати відповідні пропозиції щодо зміни формату Антитерористичної операції на Донбасі на виконання цього закону, запропонувати кандидатуру командувача об’єднаних сил, представити пропозиції щодо Положення про Об’єднаний оперативний штаб, представити Стратегічний замисел застосування ЗСУ, інших складових частин оборони, здійснити прийняття у підпорядкування Командувача об’єднаних сил визначених сил і засобів від інших складових сил безпеки і оборони.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine