Експерти МСЧ РФ попередили про можливі перебої з питною водою в Криму

У анексованому Криму в 2018 році можливі перебої з питною водою. Це може статися через низький рівень води на відкритих водозабірних спорудах півострова.

Обміліле Белогорськоє водосховище в Криму, грудень 2017 р Фото: RFE/RL

Про це попереджає Всеросійський центр моніторингу та прогнозування надзвичайних ситуацій МНС Росії «Антістіхія», повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство РІА Новини.

За даними центру, в 2017 році з проблемою низького рівня води на водозабірних спорудах зіткнулися в Керчі, Судаку і Феодосії, а також в Ленінському районі Криму. Так, в середині грудня наповнюваність Феодосійського водосховища становила 35,9%, Ленінського – 30,4% (на аналогічний період 2016 року Феодосійське водосховище було наповнене на 39%, а Ленінське – на 33%).

При цьому минулого тижня так званий «глава Криму» Сергій Аксенов заявив, що нестачі в питній воді на півострові немає і не очікується.

«Загальний обсяг наповнення наливних питних водосховищ достатній для гарантованого водопостачання східної частини Криму … Всі населені пункти республіки Крим забезпечені питною водою. Дефіциту немає і не буде», – сказав Аксенов, звітуючи про результати роботи «уряду Криму».

Однак він зазначив, що якість води в декількох регіонах півострова не відповідає санітарним нормам.

«Відхилення (в якості води) від вимог СанПіН виявлені в Красноперекопському, Первомайському, Джанкойському, Сакському, Роздольненському, Чорноморському районах, в Євпаторії», – сказав Аксенов.

Нагадаємо, після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для обеспечения водой Херсонской области и недопущения ее перетока на территорию оккупированного полуострова канал был перегорожен временной дамбой из мешков с песком. В Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.

«Владою» Криму було дано старт геологорозвідці і бурінню свердловин для видобутку води на промислові і сільськогосподарські потреби. Буріння свердловин, на думку екологів, не вирішить проблеми з водопостачанням Криму, а тільки призведе до засолення земель.

На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.

У листопаді 2016 року Центр повідомляв, що в Криму продовжують стрімко міліти штучні самонаповнювані водосховища, що ставить під сумнів подальше водопостачання жителів півострова.

За підрахунками директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайла Ромащенко, власних водних ресурсів у окупованого Росією Криму без дніпровської води з материкової України вистачить лише для забезпечення потреб одного мільйона жителів, тобто, менше половини населення півострова. Водозабезпеченість півострова в 10 разів менше потреб кримчан.

18 серпня 2017 року «міністр сільського господарства Криму» Андрій Рюмшин повідомив, що в трьох районах півострова засолилась питна вода в підземних водосховищах, які почали активно використовуватися, після того як Україна в 2014 році перекрила Північно-Кримський канал.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine