У штабі ВМСУ пропонують розірвати угоди з Росією щодо Азовського моря

В Азовському морі має бути встановлено дванадцятимильну зону територіальних вод України, а судноплавство в Чорному та Азовському морях мають охороняти кораблі ВМСУ, озброєні групи морської піхоти та прикордонників.

Заступник начальника Штабу командування ВМС України з євроатлантичної інтеграції, капітан 1 рангу Андрій Риженко Фото: Facebook Андрія Риженко

Такі пропозиції опублікував на сторінці Комітету відновлення і розвитку ВМС України у Facebook заступник начальника Штабу командування ВМС України з євроатлантичної інтеграції, капітан 1 рангу Андрій Риженко, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Офіцер закликав відмовитись від угод з Росією щодо Азовського моря.

«Основним документом відносно Азовського моря має бути тільки Конвенція ООН про Міжнародне морське право (UNCLOS), яка була ратифікована Верховною Радою України, Державною Думою РФ та іншими 153 країнами світу. Всі інші угоди і договори – в утиль, вони нам тільки перешкоджають. Це справа Кабміну, РНБО, АП, ВР», – вважає Риженко.

За його думкою, в Азовському морі треба створити дванадцятимильну зону територіальних вод України.

«Прибережні води українського узбережжя мають бути оголошені Україною територіальними водами (12 миль) і зоною контрольованого судноплавства (поза 12 миль) – район примикає до зони ООС та є для України і судноплавства небезпечним. Міжнародне морське право це дозволяє. Виконання – кораблі/катери ВМСУ і ДПСУ. Можливо й запрошення для цього сил ООН, партнерів з НАТО та ЄС», – пише капітан першого рангу.

Риженко наголошує, що судноплавство до українських портів через Керченську протоку з обох сторін є небезпечним та має охоронятися кораблями або катерами Військово-морських сил України та Державної прикордонної служби. За його думкою, Україна має відпрацювати конвої по Азовському морю протяжністю в 100 миль. Також заступник начальника Штабу командування ВМСУ пропонує організувати регулярну охорону суден в Азовському морі озброєними групами морської піхоти та ДПСУ.

«Всі порушення свободи судноплавства документувати і направляти для вирішення у міжнародні суди. Тримати тісний контакт з Міжнародною організацією мореплавців. Розумна транспарентність і висвітлення подій у ЗМІ», – перелічує подальші заходи Риженко.

За його словами, Україна повинна конкурувати і виграти боротьбу за Азовське море.

«Шляхи мають бути креативними, не дзеркалити те, що робить опонент. В Україні менше військово-морських засобів, але є інші, які відіграють важливу роль у «гібридному» протистоянні. Але – немає менеджменту їх координації і застосування. Це можна поправити. І є бажання це зробити», – пише заступник начальника Штабу командування ВМС України з євроатлантичної інтеграції.

4 травня 2018 року прикордонний корабель РФ затримав в Чорному морі біля окупованого Криму українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» з Очакова з п’ятьма членами екіпажу на борту за нібито «незаконний промисел камбали-калкана у виключній економічній зоні РФ». Судно і моряків доставили на півострів.

21 травня Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб.

Нагадаємо, 16 травня у Верховній Раді зареєстровано проект закону N8361 «Про встановлення прилеглої зони України у 24 морські милі», в якій, згідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, прибережна держава може здійснювати контроль, необхідний для запобігання порушенням митних, фіскальних, імміграційних та санітарних правил.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine