Прикордонний корабель РФ затримав в Чорному морі українське риболовецьке судно

Новини
Українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» Фото: novosti-n.org

Прикордонний корабель РФ в п’ятницю, 4 травня, затримав в Чорному морі на траверзі мису Тарханкут окупованого Криму українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» з Очакова з п’ятьма членами екіпажу на борту за нібито «незаконний промисел камбали-калкана у виключній економічній зоні РФ». Судно і моряків доставили на півострів.

Про це повідомила прес-служба «Прикордонного управління ФСБ Росії по Республіці Крим», передає Центр журналістських розслідувань.

«4 травня на захід від мису Тарханкут в акваторії Чорного моря прикордонним сторожовим кораблем «Аметист» Прикордонного управління ФСБ Росії по Республіці Крим затримано українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» (порт приписки – місто Очаків, Україна), яке здійснювало незаконний промисел камбали-калкана сітковими знаряддями лову у виключній економічній зоні Російської Федерації», – йдеться в повідомленні.

«Незаконні знаряддя лову – кілька кілометрів сіток – вилучені, судно і екіпаж (п’ять громадян України) доставлені на територію Криму для проведення процесуальних дій», – додали в прес-службі.

У Держприкордонслужбі України вважають, що відповідальність за затримання прикордонною службою ФСБ риболовецького судна «ЯМК-0041» біля Криму несе його капітан, який, ймовірно, нехтував ризиками такого розвитку ситуації.

«Судно було оформлено на вилов риби, згідно з установленим порядком. Воно мало необхідні дозволи – але на вилов риби в межах територіального моря, або 12-мильної морської зони. Тобто, судно не оформлялося для виходу за лінію державного кордону України», – заявив помічник керівника Держприкордонслужби Олег Слободян в ефірі телеканалу «112 Україна».

«Тобто судно не оформлялося на вихід за лінію державного кордону України, і сказати, яким чином і чому порушило державний кордон України і виявилося в зоні, яка нами вважається тимчасово окупованою Росією, поки важко. Швидше за все, капітан судна прийняв таке рішення і відправився туди, де, на їхню думку, буде краще вилов, і знехтував ризиками бути затриманим прикордонними силами країни-окупанта», – зазначив Слободян.

За його словами, українські прикордонники продовжують вивчати обставини затримання судна. Поки детальної інформації про нього немає через відсутність офіційних контактів з російськими прикордонниками, які перебувають в окупованому Криму.

У той же час Слободян прогнозує, що українських рибалок на території півострова можуть притягнути до адміністративної відповідальності «за порушення кордону РФ».

Як повідомлялось, 25 березня в Азовському морі українські прикордонники зупинили судно «Норд» під прапором РФ за  порушення Порядку виїзду з тимчасово окупованої території України – закритого для судноплавства порту Керч. 10 членів екіпажу – мешканців Керчі мали при собі паспорти громадян РФ, видані після анексії Криму, які не визнаються Україною. Прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження, на судно накладено арешт. 

31 березня капітану судна «Норд» Володимиру Горбенку повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України (порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї). Членів екіпажу було притягнено до адміністративної відповідальності. 6 квітня суд Херсона арештував Горбенка на 45 діб з правом внесення застави у 35 240 гривень.

11 квітня Херсонський міський суд обрав запобіжний захід Володимиру Горбенко у вигляді особистого зобов’язання щотижня відвідувати слідчого та заборонив виїжджати на окуповану територію АР Крим. Його підозрюють у порушенні ч.1 ст. 249 (незаконне зайняття рибним промислом) КК України.

16 квітня 2018 року штаб Антитерористичної операції з посиланням на інформацію військової розвідки  попередив про можливі провокації, які готуються в Азовському і Чорних морях з боку Берегової охорони прикордонслужби ФСБ і Чорноморського флоту РФ у відповідь на затримання Держприкордонслужбою керченського судна «Норд» на Азові.

З 30 квітня Берегова охорона Прикордонної служби ФСБ РФ почала зупиняти в Керченській протоці для огляду та ідентифікації екіпажу судна, які прямують в порти України на Азовському морі.