В Криму і на морському шельфі діють 147 спецдозволів на користування надрами – Держгеонадра

Новини
Фото: naftogaz.com

В окупованому Криму та на шельфі Чорного та Азовського морів залишаються дійсними 147 спецдозволів на користування надрами, виданих державними органами України.

Про це повідомив тимчасово виконуючий обов’язки голови Державної служби геології і надр України (Держгеонадра) Олег Кирилюк, передає Центр журналістських розслідувань.

«На сьогоднішній день 147 спеціальних дозволи на користування надрами, що надані на об’єкти надрокористування, які перебувають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та шельфі Чорного та Азовського морів, залишаються дійсними», – цитує Кирилюка прес-служба відомства.

За даними Держгеонадр, після окупації і анексії Криму навесні 2014 року Росія незаконно контролює дві третини української території шельфу Чорного та Азовського морів.

«Орієнтовна ресурсна база вуглеводнів українського континентального шельфу Чорного моря складає: газу – більше 300 мільярдів метрів кубічних, нафти – майже 200 млн. т. Після анексії Криму територія нашого шельфу, де на сьогодні проводяться дослідження українськими підприємствами, скоротилася в три рази (з 130 до майже 40 тис. кв. км.)», — сказав Кирилюк.

Очільник Держгеонадр зазначив, що затверджені запаси газу на ділянках Чорноморського шельфу, які залишилися підконтрольними Україні, становлять близько 37 млрд. куб. м. Також близько 10 млрд. куб. м. газу становлять запаси на шельфі Азовського моря.

14 серпня в Росії набув чинності закон, згідно з яким в окупованому Криму перестають діяти українські спеціальні дозволи на користування надрами та вводиться новий порядок реєстрації прав на видобуток корисних копалин. Тепер право користування ділянками надр, розташованих на шельфі Чорного та Азовського морів, буде надаватися за рішенням уряду Росії, прийнятому за результатами аукціону.

Карта ділянок надр, на які видані спецдозволи, АР Крим та шельф Чорного і Азовського морів Фото: geo.gov.ua

Нагадаємо, під час окупації  Криму Російською Федерацією були захоплені і тепер використовуються значні активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» («Незалежність»).

14 вересня 2016 року Україна ініціювала в міжнародному трибуналі ООН з морського права арбітражне провадження проти Росії для захисту своїх прав як прибережної держави в прилеглих до окупованого Криму зонах Чорного і Азовського морів і Керченській протоці.

17 жовтня 2016 року НАК «Нафтогаз України» і шість його дочірніх компаній, включаючи «Чорноморнафтогаз», ініціювали арбітражне провадження проти Росії. 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали в суд, сформований при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим, що оцінюються в 5 млрд. дол. (з урахуванням відсотків – 7 млрд. дол.).