Продовження видобутку піску зі сховища відходів у Керчі може спричинити екологічну катастрофу в Чорному морі – МінТОТ

Продовження незаконного широкомасштабного видобутку токсичного піску в районі Верхньо-Чурбашського та Нижньо-Чурбашського хвостосховищ окупованої Керчі, де зберігалися отруйні відходи підприємства «Камиш-Бурунський залізорудний комбінат», може спричинити екологічну катастрофу в Керченській протоці та Чорному морі.

Фото: mtot.gov.ua

Про це повідомляє міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МінТОТ), передає Центр журналістських розслідувань.

«Станом на кінець 2018 року видобуток токсичного піску на тимчасово окупованій території АР Крим продовжується. За даними дистанційного зондування землі спостерігається значне розширення ділянок, на яких окупаційна влада здійснює видобуток токсичного піску», – зазначили у міністерстві, посилаючись на дані супутникових знімків.

Фото: mtot.gov.ua

Ділянки видобутку піску можна умовно розділити на території «А» (Верхньо-Чурбашське хвостосховище) і «Б» (Нижньо-Чурбашським хвостосховище).

На території ділянки «А», площа видобутку збільшилася у 18 разів (з 0,4 га до 7,2 га). На супутникових знімках спостерігається видобувна техніка та вантажний транспорт.

Фото: mtot.gov.ua

На території ділянки «Б» площа видобутку збільшилася у 3,2 рази (з 5,8 га до 18,35 га). При цьому, загальна площа складів піску збільшилась вдвічі з 2,3 га до 4,5 га. На ділянці виявлено видобувну техніку, вантажний транспорт, а також 3 земснаряди.

Фото: mtot.gov.ua

Видобуток на ділянці «Б» проводяться за допомогою спеціальної техніки під виглядом днопоглиблювальних робіт. Окупаційна влада намагається приховати факти видобутку токсичного піску, прикриваючись роботами по запобіганню підтоплення житлових будівель у населеному пункті Приозерне, що знаходиться поблизу Керчі.

За наявною інформацією, вказали в МінТОТ, роботи з видобутку токсичного піску проходять в безпосередній близькості до обвідного каналу, що з’єднує водойми поблизу Керчі з Чорним морем. При потраплянні небезпечних речовин в цей канал, виникає небезпека потрапляння тих же речовин у Чорне море та Керченську протоку.

«Видобуток токсичного піску із хвостосховищ поблизу м. Керч є прямим порушенням окупаційною владою екологічного законодавства. Крім того, проведення таких робіт створює надзвичайну ситуацію та загрожує життю та здоров’ю людей. Продовження видобутку токсичного піску може призвести до катастрофічних наслідків екосистеми Кримського півострову», – наголосили у міністерстві.

За інформацією з відкритих джерел, у хвостосховищах кількість миш’яку перевищує гранично допустиму концентрацію (ГДК) в 500 разів, сурми – у 3 рази, ванадію – у 3,5 рази, хрому – у 1420 разів.

Нагадаємо, в Керчі незаконний видобуток отруйного піску з урочища Плавні на території Нижньо-Чурбашського хвостосховища призвів до руйнування частини дамби, яка перешкоджала потраплянню токсичних відходів у море.

Як повідомлялось, у листопаді 2016 року блогер з Керчі Костянтин Ходаковський розповсюдив інформацію про те, що токсичний пісок з дамби Нижньо-Чурбашського хвостосховища використовується на будівництві Керченського мосту.

У вересні 2018 року керівник прес-служби Керченського регіонального відділення «Кримського громадського руху «Антикорупційне бюро Республіки Крим» Михайло Меньшиков повідомив, що токсичний пісок з Нижньо-Чурбашського хвостосховища в Керчі, не дивлячись на судову заборону, добувають для будівництва об’єктів інфраструктури півострова і для вільної продажу населенню.

За його словами, балансоутримувач Нижньо-Чурбашського хвостосховища – Камиш-Бурунський металургійний комбінат задля погашення кредиторської заборгованості останні три роки проводить інтенсивний відбір морського піску з дамби хвостосховища на ділянці, яка розташована найближче до моря.

Руйнування дамби, стверджує Меньшиков, може призвести до масштабної екологічної катастрофи: токсичні елементи, які містяться у хвостосховищі, потраплять до моря та течіями будуть рознесені по всій акваторії та узбережжю, через що може загинути місцева флора і фауна.

Нижньо-Чурбашське хвостосховище використовувалося для збору відходів збагачення буро-залізнякових руд аглофабрики, дренажних вод фабрики випалу і дробильної фабрики Камиш-Бурунського залізорудного комбінату з 1968 по 1994 роки. Хвостосховище обмежено насипною піщаною дамбою, яка запобігає потраплянню шкідливих речовин у навколишнє середовище.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine