Чубаров: Фракції Ради не зацікавлені у скасуванні ВЕЗ «Крим», бо це зачіпає інтереси пов’язаних з ними олігархів

Жодна фракція Верховної Ради не зацікавлена у скасуванні або внесені змін до закону про функціонування спеціальної економічної зони «Крим» на окупованому півострові, бо це зачіпає інтереси українських олігархів, з якими фракції мають зв’язки.

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Фото: investigator.org.ua

Про це заявив Рефат Чубаров, народний депутат, голова Меджлісу кримськотатарського народу у програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

«Це питання вільної зони на окупованих територіях, за моїм відчуттям, не цікаве жодній фракції. Коли була Громадянська блокада, я ходив до багатьох провідних політиків в залі і просив, щоб вони долучилися до вирішення цього питання. Я і тоді не побачив, і зараз не бачу, щоб фракції були б зацікавлені у скасування цього закону і в тих його частинах, про які ви говорили у сюжеті, і абсолютно правильно говорили. Я хочу підтвердити висновок, який прозвучав – бо це пов’язано з олігархами. І немає жодної фракції, яка б тим чи іншим чином не мала зобов’язань перед відповідними великими підприємствами чи то хочете – олігархами», – сказав Чубаров.

Він наголосив, що одним з головних чинників того, чому закон про ВЕЗ «Крим» не змінюється, є те, що лідери фракцій «просто не перейнялися важливістю і необхідністю скасування цього закону».

Чубаров також вказав, що крім інтересу великого бізнесу заробляти великі гроші у «сірій зоні», на яку перетворився окупований півострів завдяки функціонуванню ВЕЗ «Крим», цей закон також і торкається і сфери прав людини, адже завдяки ньому були обмежені права кримчан, які стали в своїй рідній країні «нерезидентами». Тому, зокрема, пропонувалось внести до нього відповідні зміни.

«Я думаю, що тут звичайне українське невігластво, коли просто бояться зачіпати цю конструкцію, на яку якраз оці інтереси і впираються. Ми багато разів говорили щодо прав українців, щодо резидентів і таке інше, тобто якщо їх прибрати і не врегулювати питання формально-правового виробництва і потім продажу через українські сертифікати продукції, яка випускається на окупованій території, то непомітно це зробити неможливо. Тому тоді ми обрали чудовий варіант: ми вирішили перенести ті питання, які мають бути врегульовані, в чинні закони, і скасувати все те, що є недопустимим», – зазначив голова Меджлісу.

Він також повідомив, що спробує знову ініціювати питання про відміну чи внесення змін до закону про ВЕЗ «Крим», однак не певен, що це вдасться за цього складу Верховної Ради та уряду України.

Нагадаємо:

  • Упродовж трьох років кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликають скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим», оскільки він дискримінує громадян України із Криму (мають статус нерезидентів) і водночас дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • 18 січня 2018 року протокольне рішення ВРУ про створення робочої групи по внесенню змін до закону України «Про створення вільної економічної зони Крим і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» було ухвалене за пропозицією народного депутата Рефата Чубарова після того, як була знята його пропозиція про скасування цього закону. До участі в робочій групі були запрошені представники громадських організацій з Криму, економічні експерти та правозахисники.
  • 9 лютого 2019 року в Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики відбулося перше засідання робочої групи по ВЕЗ «Крим». Наступне було призначене на 16 лютого, але його перенесли на пленарний тиждень на прохання народних депутатів, які хотіли взяти участь в роботі групи. Однак засідання так і не відбулось.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine