Трибунал у Гаазі підтвердив, що РФ винна у втраті «Нафтогазом» активів у Криму – Коболєв

Новини
Глава правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв Фото: YouTube Нафтогаз

Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму, оскільки порушила угоду про захист інвестицій, експропріювавши активи української компанії та її дочірніх підприємств, зокрема ДАТ «Чорноморнафтогаз», на півострові та на шельфі Чорного моря.

Про це повідомив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв в п’ятницю, 1 березня, на прес-конференції в Києві, пише Центр журналістських розслідувань.

«Позавчора (27 лютого) пізно ввечері НАК «Нафтогаз України» отримав рішення Арбітражу у місті Гаага, де розглядалось питання позову «Нафтогазу» до Російської Федерації щодо втрачених активів в Криму і на шельфі Чорного моря. Рішення є позитивним. Ми змогли довести в трибуналі, по-перше факт того, що юрисдикція цього трибуналу щодо захисту інвестицій поширюється на цей випадок. Друге, ми змогли довести, що Росія як держава винна у втраті наших активів і має за це відповідати, тобто надати НАК «Нафтогаз України» компенсацію», – сказав Коболєв.

Він зазначив, що НАК оцінює вартість втрачених активів у Криму в сумі до 5 млрд дол. США. «Але остаточне рішення щодо суми буде предметом наступного слухання, яке ми очікуємо в цьому році і сподіваємося десь на початку наступного року отримати рішення щодо суми компенсації», – додав керівник НАК.

Фото: naftogaz.com

Він також зазначив, що особливість рішення Третейского суду щодо «Нафтогазу» полягає в тому, що історія захоплення активів компанії в Криму Російською Федерацією відрізняється від історії всіх інших позивачів, які втратили свої активи на півострові.

«В лютому-березні 2014 року незаконна кримська «влада», яка захопила за допомогою російських військових спочатку органи управління цією автономною республікою, вона спробувала створити доказову базу, яка була побудована навколо концепції, що вони начебто своїми рішеннями і своїми діями націоналізували активи, які належали НАК «Нафтогаз України» та іншим компаніям нашої групи. Нам вдалося довести в цьому трибуналі, що захоплення активів відбулося Російською Федерацією одночасно або відразу після анексії Криму. І саме доведення цього факту ми вважаємо головною перемогою саме в цьому кейсі проти Російської Федерації», – наголосив Коболєв.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму Російською Федерацією були захоплені і тепер використовуються значні активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» («Незалежність»).
  • 27 січня 2017 року Приморський районний суд Одеси наклав арешт на чотири самопіднімальні бурові установки (СПБУ) ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз», незаконно захоплені РФ в України після окупації Криму.
  • 30 травня 2017 року Приморський районний суд Одеси наклав арешт на 27 суден і 33 нежитлових приміщення ДАТ «Чорноморнафтогаз», захоплені Росією після окупації Криму.
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали в суд, сформований при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим, що на даний момент оцінюються експертами в 5 млрд. дол.
  • На захоплених в України бурових вишках і платформах на шельфі Чорного моря російські військові встановили радіолокаційні станції, які використовуються для спостереження за надводною обстановкою в Чорному морі. На цих об’єктах постійно перебуває близько 130 озброєних військослужбовців.