Вже зараз життя мешканців окупованих територій влада могла б значно полегшити – Альона Луньова

Новини
Альона Луньова, менеджер з адвокації Центру інформації про права людини Фото investigator.org.ua

Для конкретних справ на користь вимушених переселенців та мешканців окупованих територій стратегія та політична воля, а не великі ресурси.

Таку думку висловила Альона Луньова, менеджер з адвокації Центру інформації про права людини в програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

Правозахисниця стверджує, що громадські організації, які працюють з внутрішньо переміщеними особами, можуть запропонувати владі зробити десяток кроків, які можливо було б реалізувати до виборів.

«Для цього не потрібні шалені ресурси, а потрібна політична воля і розуміння стратегії. Бо якщо ми говоримо, наприклад, про освітні меседжі, ми ж можемо говорити про освітні меседжі й для мешканців окупованих територій. Спрощення порядку вступу у виші, не певного переліку, а у всі навчальні заклади України. Ми можемо говорити про створення адміністративної процедури реєстрації фактів народження і смерті, не робити її судовою, як вона є зараз, а спростити до адміністративної. Можна організувати виплати пенсій», – вказала вона.

За словами Луньової, ці кроки вимагають певних виплат із державного бюджету, але, вважає вона, ці виплати у будь-якому разі мають здійснюватися.

Правозахисниця каже, що держава не вважає людей, які живуть на окупованих територіях, активними громадянами, які варті уваги.

«Коли ми бачимо, що Міністерство юстиції блокує створення адміністративної процедури реєстрації фактів народження і смерті мешканців окупованих територій, але при цьому запроваджують дуже класні сервіси для того, щоб можна було реєструвати дітей в пологових будинках – на це є гроші, ресурси і бажання, а на інше немає ані грошей, ані бажання», – звертає увагу Луньова.

Реінтеграція повинна починатися з людей, до яких можна дістатися, а саме з внутрішньо переміщених осіб, каже правозахисниця.

Нагадаємо:

  • 1 березня доповідач Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Йос Вінен заявив, що українська влада має в повній мірі забезпечити право внутрішньо переміщених осіб з непідконтрольних районів Донбасу та окупованого Криму взяти участь у виборах.
  • Для зміни реєстрації вимушені переселенці мають звернутися з заявою про тимчасову зміну місця голосування до відділу ведення Державного реєстру виборців. Необхідно надати лише паспорт з реєстрацією на окупованих територіях Донецької, Луганської областей чи Криму.
  • За період з 31 грудня 2018 року по 5 березня 2019 року вже понад 1500 виборців з окупованих Криму та Севастополя скористалися тимчасовою зміною місця голосування, щоб мати змогу обрати президента України 31 березня.