Правозахисники представили звіт про переслідування активістів в Криму

Правозахисники представили звіт про цілеспрямоване переслідування громадянського активізму в окупованому Росією Криму та запропонували прокурору Міжнародного кримінального суду (МКС) включити ці факти в своє розслідування, а також закликали міжнародне співтовариство продовжити введення санкцій проти відповідальних за порушення прав людини на півострові.

Фото: Facebook Крымская солидарность

Звіт «Боротися з тероризмом або тероризувати активізм» був представлений у п’ятницю, 17 травня, на прес-конференції в Києві, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Інтерфакс-Україна.

«З 2014 року на території окупованого півострова переслідуються дві основні групи осіб – це «політичні» українці і представники кримськотатарського народу. Вони переслідуються за різними категоріями, ці переслідування пов’язані з порушенням прав людини, з насильницькими викраденнями людей, з обшуками і подальшими арештами, з довільними затриманнями», – розповіла голова правління громадської організації« КримSOS »Таміла Ташева.

За її словами, в останні півтора року проти активістів руху «Кримська солідарність», активістів кримськотатарського національного руху або Меджлісу «використовується цілий арсенал інструментів переслідування».

Звіт був створений після спільної моніторингової місії в Криму для збору інформації про рейд обшуків і затримань на півострові 27 березня 2019 року, внаслідок яких було затримано 23 кримськотатарських активіста. Зазначено, що це була наймасштабніша акція силовиків на окупованому півострові.

Зокрема, у звіті йдеться, що 27 березня 2019 року, приблизно о 6 ранку російські силовики почали масштабну скоординовану операцію по всьому кримському півострові. Так, десятки озброєних осіб в масках вибивали двері і проникали в приміщення, цілі поселення були оточені, а загарбницькі обшуки проводилися в приміщеннях «підозрюваних», їх родичів та сусідів.

У звіті ці обшуки, арешти і затримання 23 кримських татар прирівнюються до численних порушень Європейської конвенції про права людини.

«Заарештовані очевидно стали суб’єктами рейду через власну етнічної і релігійної приналежності, що порушує свободу віросповідання (ст. 9) і заборона дискримінації (ст. 14)», – підкреслили автори звіту.

У зв’язку з інцидентом ГО «КримSOS», організація «Міжнародне партнерство з прав людини» (International Partnership for Human Rights) і ГО Truth Hounds організували моніторингову місію до Криму через тиждень після рейдів. Результатом зібраних матеріалів, свідчень і правового аналізу було створення відповідного звіту.

У документі представлена докладна інформація про рейди, контекст подій, правовий аналіз скоєних злочинів, а також рекомендації міжнародної спільноти і прокурору Міжнародного кримінального суду (МКС).

Зокрема, міжнародному співтовариству пропонується продовжувати введення санкцій проти осіб та організацій, які відповідальні за порушення прав людини в Криму, а також закликати Росію звільнити кримських політв’язнів.

Що стосується прокурора МКС, то його закликають включити викладені факти і арешти до компетенції попереднього розгляду і якомога швидше вимагати повного розслідування.

Автори звіту також закликають російського уповноваженого з прав людини розслідувати порушення прав людини, викладені в даному звіті.

Нагадаємо:

  • 27 березня в Криму російські силовики провели обшуки в 25 будинках кримських татар. Обшуки пройшли в селі Строгонівка Сімферопольського району і в мікрорайоні Кам’янка Сімферополя. У мікрорайні Кам’янка силовики побили і затримали кілька кримських татар біля будинку місцевого жителя Рустема Шейхалієва.
  • У ФСБ РФ заявили, що в Криму затримано 20 осіб, «підозрюваних в участі в релігійній організації «Хізб ут-Тахрір», забороненій в РФ.
  • У російському Ростові-на-Дону силовики затримали трьох активістів «Кримської солідарності» – Ремзі Бекирова, Османа Аріфмеметова і Владлена Абдулкадирова, в будинках яких у Криму напередодні пройшли обшуки.
  • 27 і 28 березня «Київський райсуд» Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів.
  • 29 березня всіх незаконно заарештованих в Криму 23 кримськотатарських активістів вивезли до РФ.
  • 13 і 14 травня суди в Ростовській області РФ продовжили арешт до 15 серпня всім затриманим 24 кримським татарам.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine