В Києві учасники жалобного мітингу закликали країни світу визнати депортацію кримськотатарського народу геноцидом

В Києві в суботу, 18 травня, учасники всеукраїнського жалобного мітингу, присвяченого 75-м роковинам депортації кримськотатарського народу, закликали парламенти країн світу та міжнародні організації визнати депортацію кримських татар з Криму у 1944 році актом геноциду, а органи влади України завершити процес внесення змін до Конституції щодо надання Криму статусу кримськотатарської національно-територіальної автономії, що сприятиме деокупації півострова.

Фото: Крым Реалии

Відповідна резолюція була одностайно ухвалена учасниками акції, яка пройшла на Майдані Незалежності, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Наполягаючи на тому, що саме надання Криму статусу національно-територіальної автономії на основі реалізації кримськотатарським народом свого права на самовизначення у складі Української держави сприятиме деокупації Криму і відновленню державного суверенітету України на кримському півострові, звертаємось до парламентів країн-членів ООН, наслідуючи приклад Сейму Латвійської республіки, визнати депортацію кримськотатарського народу 1944 року актом геноциду кримськотатарського народу», – йдеться у документі.

Також учасники мітингу закликали міжнародні організації, насамперед ООН, Європейський союз, Раду Європі, ОБСЄ, а також всіх світових лідерів і визнаних громадських діячів докласти рішучих зусиль «для невідкладного дотримання Росією норм міжнародного права і звільнення нею окупованих територій України, включно з Кримом».

«Вважаємо за необхідне створення міжнародного трибуналу для судового переслідування посадових осіб Російської Федерації, відповідальних за вчинення військової агресії проти України і тимчасової окупації Криму, що привело до серйозних порушень міжнародного гуманітарного права», – наголошується в резолюції.

Крім того, учасники мітингу вимагають від президента, Верховної Ради та Кабінету міністрів України застосування ефективних заходів, спрямованих на надання правової допомоги політв’язням та підтримки їх сімей, забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають в тимчасово окупованому Росією Криму.

«Вважаємо неприпустимим подальше затягування із внесенням змін і доповнень до розділу Х Конституції України – Автономна Республіка Крим, спрямованих на реалізацію кримськотатарським народом невід’ємного права на самовизначення на своїй історичній території у складі Української держави», – заявили учасники акції.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
  • 18 грудня 2018 року Верховна Рада прийняла постанову, за якою в Україні в 2019 році на державному рівні вшанують пам’ятну дату 75-х роковин депортації кримських татар та інших народів Криму.
  • 9 травня Сейм Латвії визнав депортацію кримських татар у 1944 році геноцидом.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine