Латвія визнала геноцидом депортацію кримських татар

Сейм Латвії визнав геноцидом депортацію кримських татар у 1944 році.

Про це повідомила прес-служба латвійського парламенту. Депутати прийняли відповідну заяву до 75-річниці депортації, пише Центр журналістських розслідувань.

У документі також зазначено, що п’ять років тому Російська Федерація анексувала український Крим, який є історичною батьківщиною кримських татар.

«У четвер, 9 травня, сейм прийняв заяву, присвячену 75-й річниці депортації кримськотатарських громадян і підтримує політику невизнання незаконної анексії Криму», – йдеться в повідомленні.

У заяві йдеться про те, що в ряді історичних джерел йдеться про цілеспрямований геноцид владою СРСР багатьох народів і етнічних груп, що живуть в Радянському Союзі. Серед таких етнічних груп були і кримські татари. Геноцид провели для того, щоб знищити їх культуру, соціальну спадщину, історичну приналежність народу до території Кримського півострова, і щоб вижити їх з історичної батьківщини.

Парламент Латвії засуджує триваючу політику РФ із гноблення і насильства щодо кримських татар в окупованому Криму.

«Ті кримські татари, які відмовляються приймати російське громадянство і не визнають незаконну анексію Криму, стикаються з дискримінацією. Їм відмовляють у доступі до освіти, медичного обслуговування, можливості використання рідної мови, розвитку традицій і культури. Неможливо уявити, щоб кримські татари вдруге за 75 років піддавалися жорстоким репресіям, переслідуванням, і були змушені покинути свою батьківщину. Викликає занепокоєння, що історія може повторитися», – зазначив глава парламентського комітету з закордонних справ Ріхардс Колс.

Сейм Латвії також закликав міжнародне співтовариство й інститути провести дні пам’яті депортації кримських татар, яка трапилася 75 років тому, і стежити за сьогоднішніми подіями в окупованому Криму.

«Однак, усвідомлюючи всю серйозність цієї заяви, ми говоримо правильні слова – 75 років депортації і тривалого терору радянською владою сьогодні сприймаються як геноцид», – сказав Колс.

  • В Україні 18 травня пройдуть заходи з вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу.
  • Щорічно 18 травня в Україні і багатьох країнах світу проводяться меморіальні заходи із вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. Цього дня згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – за наказом радянського вождя Йосипа Сталіна вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • 18 грудня 2018 року Верховна Рада прийняла постанову, за якою в Україні в 2019 році на державному рівні вшанують пам’ятну дату 75-х роковин депортації кримських татар та інших народів Криму.
  • Щорічно в Криму з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
  • У Києві та по всій Україні пройде ряд заходів: масові мітинги, тематичні уроки в школах, присвячені депортації кримськотатарського народу і інші.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine