Компанія з США зможе видобувати газ у Чорному морі під прикриттям авіаносця – Насалик

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик заявив, що в разі перемоги американської компанії в конкурсі на розподіл газоносної ділянки «Дельфін» у Чорному морі, безпеку її робіт на шельфі, частково контрольованої РФ, забезпечить американський авіаносець.

Про цей конкурс говорилося в розслідуванні журналістів програми «Схеми: корупція в деталях», пише Центр журналістських розслідувань.

На питання, чи не будуть заважати потенційному інвестору російські силовики, оскільки там розташовані захоплені РФ газовидобувні об’єкти «Чорноморнафтогазу» з охороною, міністр зазначив, що зацікавлений в тому, «щоб зайшли великі американські фірми, які могли б і в цьому плані створити конкуренцію окупантам».

«Коли є, я перепрошую, авіаносець американський, то вони зможуть проводити будь-які роботи. На будь-яких ділянках, які є законними… Тільки вона (американська компанія) увійде і будуть порушувати її права, він (авіаносець) сам увійде, без цієї компанії», – додав Ігор Насалик.

Ігор Насалик фото: Зеркало недели

У квітні 2019 року український уряд оголосив конкурс на укладення угоди про розподіл вуглеводнів – нафти і газу. Їх пропонують знайти в Чорному морі, в межах ділянки «Дельфін», і ділитися здобутим з державою. Тривалість такої співпраці – 50 років.

Як пише видання, Frontera Resources – компанія з сумнівною репутацією.

Frontera Resources має сумнівні проекти в Молдові і Грузії, а її фінансовий звіт за частину 2017 і 2018 років свідчить про те, що компанія є збитковою. Інвестиційний банкір Ерік Найман називає збитковість компанії «хронічною».

«Їм не вдається заробляти гроші. При цьому вони «проїдають» капітал, якого не так вже й багато. У них дефіцит власного капіталу. Мінус 37 мільйонів доларів власного капіталу і збитки щорічні генеруються в районі по кілька мільйонів доларів на рік», – заявив Найман.

Журналістка-розслідувач з Кишинева Вікторія Додон розповіла, що в кінці 2016 року Frontera виграла подібний конкурс на більшу частину в Молдові, однак є підозри, що він був фіктивним.

«Представником фірми-конкурента був колишній співробітник Frontera Resources. Це дає підстави думати, що конкурс був фіктивним», – сказала Додон.

За два з половиною роки, каже журналістка, компанія не почала ніяких робіт.

«Все стоїть на місці. Компанія не надала жодної інформації про кількість нафти або газу, яку вони думають, що можуть знайти або знайшли в Молдові. Вони обіцяли, що будуть інвестувати принаймні 500 мільйонів доларів в усі роботи, що відкриють сотні нових робочих місць і що поставлять на ринок не менше 100 мільйонів барелів нафти», – згадує вона.

У Грузії Frontera підписала угоду про розподіл ресурсів ще в 1997 році. За цей час, розповідає журналіст Мамука Куціані, компанія пробурила кілька свердловин і почала поставляти газ, якого вистачає лише для внутрішнього ринку. Хоча компанія обіцяла, що буде і на експорт. Раніше на той момент міністр енергетики Каха Каладзе відкрито звинувачував компанію в тому, що вона спеціально завищує реальні показники запасів нафти і газу в Грузії. Це було зроблено для того, або штучно підвищити інвестиційну привабливість компанії, йдеться в матеріалі.

  • «Дельфін» – це майже 9500 квадратних кілометрів Чорного моря. У документації, опублікованій Міненергетики України, йдеться, що ресурсна база оцінюється в 286 000 000 тон умовного палива. До потенційному інвестору висунули вимоги: півтора мільярда гривень інвестицій на розвідку, не менше 5 свердловин за перші п’ять років, а державна частка прибуткової продукції повинна складати не менше 11%.
  • Усередині ділянки розташовані захоплені Росією українські газовидобувні об’єкти і озброєна охорона на них. Вони в запропонований ділянка не входять, їх «вирізали». Розкриття конкурсних пропозицій відбудеться 12 червня.
  • Росія за 5 років окупації Криму незаконно добула на захоплених в України родовищах в Чорному морі понад 9 млрд кубометрів газу, використовуючи захоплені бурові установки ДАТ «Чорноморнафтогаз». Цього обсягу вистачило б на рік роботи всієї української промисловості, повідомила генеральний директор ГАО «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine