Сума боргу ПФУ перед пенсіонерами окупованого Донбасу перевищує 62 млрд грн – експерти

Борг Пенсійного фонду України (ПФУ) перед пенсіонерами, які проживають на непідконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, станом на липень 2019 року склав 62 млрд грн і з того часу збільшився.

Фото: Андрей Товстыженко, ZN.UA

Про це повідомила виданню «Донецкие новости» експерт з адвокації благодійного фонду «Право на захист» Анастасія Одинцова.

«На даний момент борг, швидше за все, збільшився. І точно про його розміри ми не знаємо: ПФУ не надто прагне розголошувати цю інформацію. Ми можемо тільки припускати, що маємо збільшення цієї суми – зокрема, через те, що більше року тому була прийнята Постанова КМУ №335, згідно з якою заборгованість по пенсіях виплачується відповідно до спеціального Порядку. І вже більше року його не можуть розробити», – сказала Одинцова.

Більш того, зазначила вона, ПФУ та Міністерство соціальної політики України не можуть сказати точно, коли саме буде затверджено цей Порядок виплат боргів по пенсіях. «Можлива причина його відсутності, швидше за все, полягає в тому, що в уряді не можуть вирішити, як реструктуризувати борг по цих пенсіях», – вважає експерт.

Суму боргу Пенсійного фонду в розмірі 60-70 млрд грн в коментарі виданню також озвучив фінансовий експерт Олексій Кущ.

Він звернув увагу, що в проекті державного бюджету на 2020 рік не закладена сума боргу ПФУ перед пенсіонерами, які проживають на непідконтрольною частини Донбасу.

«У проекті бюджету-2020 закладено 170 млрд грн на покриття дефіциту ПФУ. Тобто, на покриття заборгованості по виплатах пенсій на окупованих територіях гроші не закладені. А там мова йде про суму 60-70 млрд грн. Тобто, якби влада планувала робити щось в цьому напрямку, то трансферт на покриття дефіциту ПФУ був би 230 млрд грн або навіть більше. З цього випливає, що поки ми чуємо лише декларації. І найближчим часом ніхто не збирається повертати пенсійні борги жителям окупованих територій», – зазначив Кущ.

Нагадаємо:

  • За даними ООН в Україні, що базуються на статистиці Пенсійного фонду, за п’ять останніх років кількість пенсіонерів з непідконтрольних Уряду територій, які отримують українську пенсію, скоротилась на  60% – з 1 млн 278 тисяч у 2014 році до 562 тисяч у грудні 2018 року (без врахування кількості померлих на ТОТ).
  • За підрахунками юристів ГО «Донбас SOS», загальна сума пенсійного боргу пенсіонерам-переселенцям лише за рішеннями судів уже складає близько 600 млн грн, однак судові рішення не виконуються.
  • Юристи ГО «Донбас SOS» розробили покрокову інструкцію для внутрішньо переміщених осіб, виконання якої дозволить відновити виплати з Пенсійного фонду.
  • Подробиці читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Невиплата пенсійних боргів переселенцям: дискримінація заради економії».
  • За інформацією мінітсра соцполітики Юлії Соколовської, питання виплат пенсій на непідконтрольних територіях вирішиться тільки після формування урядової політики щодо тимчасово окупованих територій (ТОТ) України. Це ж стосується і накопиченої заборгованості по пенсіям людей з непідконтрольних територій, які, не дочекавшись виплати, померли.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine