МЗС України направило РФ ноту з вимогою віддати захоплені кораблі ВМСУ – Пристайко

МЗС України направило Росії ноту з вимогою віддати кораблі ВМСУ, захоплені російським військовими в Чорному морі в районі Керченської протоки 25 листопада 2018 року.

Захоплені РФ катери «Бердянськ», «Нікополь» і буксир «Яни Капу» ВМСУ в порту Керч Фото: ТАСС

Про це повідомив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на спільній прес-конференції з главою МЗС Естонії Урмасом Рейнсалу в понеділок, 4 листопада у Києві, повідомляж Центр журналістських розслідувань.

«Що стосується кораблів. Ми готові забрати ці кораблі. Більше того, МЗС надіслало ноту (Росії – ред.), в якій просило назвати координати і час, коли ми можемо забрати свої кораблі. Я хотів би подивитися, коли ми отримаємо ці кораблі, чи залишилися наслідки обстрілів цих кораблів. Чи ця затримка (з поверненням кораблів – ред.) пов’язана з тим, що вони поступово ремонтуються і зникають ці дірки від обстрілів наших бойових кораблів», – сказав Пристайко.

Він підкреслив, що ніяких затримок з українського боку немає і «наші військові готові в будь-яку точку прибути і забрати наші кораблі».

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • В березні 2019 року була опублікована доповідь Управління Верховного Комісара з прав людини (УВКПЛ) ООН, згідно з якою всі 24 захоплених військових моряки наділені статусом військовополонених і знаходяться під захистом III Женевської конвенції.
  • 25 травня Міжнародний трибунал по морському праву зобов’язав РФ негайно звільнити захоплених в нейтральних водах Чорного моря українських моряків і кораблі. Таким чином, суд відповідно до Конвенції ООН з морського права задовольнив ключова вимога України у справі про тимчасові заходи, які повинна здійснити РФ.
  • 7 вересня у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ.
  • 7 жовтня командувач ВМСУ Ігор Воронченко заявив, що Росія повідомила Міжнародному трибуналу з морського права неправдиву інформацію про нібито повернення Україні двох малих броньованих артилерійських катерів і буксира, захоплених разом з екіпажами російськими військовими 25 листопада 2018 року в районі Керченської протоки.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine