В ООН визнали захоплених РФ українських моряків військовополоненими

Новини

В Організації Об’єднаних Націй визнали військовополоненими 24 українських моряка, яких РФ захопила в нейтральних водах Чорного моря в 25 листопада 2018 року.

Про це йдеться в доповіді Управління верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ), пише Центр журналістських розслідувань.

«УВКПЛ зазначає, що, керуючись нормами міжнародного гуманітарного права, 24 затриманих члена екіпажів можна вважати військовополоненими, захищеними Третьою Женевською конвенцією», – йдеться в доповіді.

Захоплені українці повинні користуватися статусом військовополонених до тих пір, поки компетентний орган не прийме іншого рішення. В УВКПЛ нагадали, що з військовополоненими, зокрема, слід звертатися гуманно, захищати їх від актів насильства або залякування і при необхідності надавати їм медичну допомогу.

В УВКПЛ додали, що таке зіткнення, як сталося під час захоплення моряків, «є достатнім для застосування міжнародного гуманітарного права незалежно від того, існував до нього збройний конфлікт чи ні».

«Отже, норми міжнародного гуманітарного права, що застосовуються до збройного конфлікту міжнародного характеру, залишаються застосовними до цього інциденту», – відзначили в доповіді.

В ООН нагадали, що РФ досі відмовляється застосувати в даній ситуації норми міжнародного гуманітарного права і надати морякам статус військовополонених.

Адвокати військовополонених українських моряків, які утримуються в московському СІЗО «Лефортово», готують пакет документів, необхідних для подачі індивідуальних скарг в міжнародні судові інстанції, в тому числі до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Однак «шлях до звільнення військовополонених не буде простим».

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • 27 і 28 листопада в окупованому Криму «суди» Сімферополя  і Керчі заарештували до 25 січня 2019 року 24 військовополонених українських моряків. 30 листопада їх етапували з окупованого Криму до Москви в СІЗО Лефотово і «Матросская тишина».
  • Розслідувачі міжнародної групи Bellingcat вказують, що оприлюднена ФСБ РФ інформація про захоплення кораблів і моряків ВМСУ в Чорному морі показує, що обстріл російськими військовими МБАК «Бердянськ» стався в міжнародних водах.
  • 16 січня 2019 року Лефортовський райсуд Москви продовжив арешт 21 моряку до 24 квітня. Андрій Ейдер, Андрій Артеменко і Василь Сорока залишаються в СІЗО до 26 квітня.
  • 24 січня ПАРЄ в своїй резолюції закликала РФ негайно звільнити захоплених українських моряків і забезпечити надання їм допомоги відповідно до вимог міжнародного гуманітарного права, зокрема, Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.
  • Військова прокуратура Південного регіону Україна повідомила про підозру п’ятнадцяти російським військовослужбовцям у веденні агресивної війни за напад на кораблі ВМСУ в Чорному морі біля Керченської  протоки.