Мін’юст та Пенсійний фонд встановили обмін даними: виплату пенсій померлим автоматично припинятимуть

Новини
Фото: Андрей Товстыженко, ZN.UA

Міністерство юстиції та Пенсійний фонд України (ПФУ) встановили автоматичний обмін даними між своїми реєстрами через національну систему «Трембіта». Завдяки цій системі буде пришвидшений процес надання послуг громадянам, крім того, автоматично буде припинятись виплата пенсій померлим особам. Планується також створення картки застрахованої особи, яка буде оформлятись при народжені дитини.

Технічно взаємодія відбувається між Державним реєстром актів цивільного стану громадян (ДРАЦС) та Реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ІКІС ПФУ), повідомляє міністерство цифрової трансформації України.

«Відтепер перевірку даних про померлих осіб автоматизовано. Ця взаємодія дозволяє оперативно інформувати Пенсійний фонд з боку Міністерства юстиції про факт смерті громадянина. Це, в свою чергу, дає змогу своєчасно надавати соціальну допомогу на поховання померлої особи і припиняти виплату пенсії», – пояснили у міністерстві.

Над проектом, окрім Мінюсту і ПФУ працювали Міністерство цифрової трансформації та Міністерство соціальної політики за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», Фонду Східна Європа та EGOV4UKAINE.

«Донедавна процес передачі даних відбувався вручну, що значно затримувало процес обміну і звірки даних (дані до Пенсійного Фонду передавалися протягом десяти робочих днів) і підвищувало ризик суб’єктивних технічних помилок, а також махінацій з пенсіями померлих людей», – зазначили у міністерстві цифрової трансформації.

Завдяки «Трембіті», верифікація даних відбувається автоматично за такими методами:

1. Перевірка відомостей про смерть фізичних осіб за актовим записом (постійний онлайн доступ);
2. Запит на формування набору відомостей про смерть фізичних осіб за період (дані за минулу добу викладатимуться в реєстр);
3. Отримання набору відомостей про смерть фізичних осіб за період на базі попередньо зареєстрованого запиту (звірка відбувається довший термін, але не більше, ніж 30 днів; звірка таких даних вже частково проведена).

Обмін даними має високий рівень захищеності завдяки підписанню електронною печаткою та шифруванню всіх даних, що передаються, а також протоколюванню подій, контролю доступу до вебсервісів і вжиттю заходів, спрямованих на протидію атакам, типу «відмова у обслуговуванні», що гарантується національною системою «Трембіта».

За необхідності уточнення інформації, ПФУ матиме можливість звернутись додатково до інших інстанцій.

Нова взаємодія дозволяє громадянам оперативно отримувати виплати на поховання, а державі – контролювати виплату коштів і уникати неправомірних виплат.

У найближчих планах вдосконалення взаємодії передбачено створення картки застрахованої особи (така картка буде оформлятися при народженні дитини), а також одержання інформації про втрату годувальника.

Нагадаємо: