Пенсіонери-переселенці позбудуться пенсій, якщо відмовляться від статусу ВПО

Новини
Фото: investigator.org.ua

Відповідно з постановою Кабінету міністрів №788, якщо пенсіонер-переселенець зареєструє постійне місце проживання на підконтрольній Україні території та відмовиться від отримання довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО), він позбудеться пенсії. Правозахисники називають цей документ дискримінаційним.

Пояснення щодо пенсій для переселенців дав Пенсійний фонд України (ПФУ) у відповідь на запит Центру журналістських розслідувань.

Як йдеться у документі, у зв’язку з набранням чинності з 30 серпня 2019 року постанови КМУ №788 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» порядок призначення, відновлення та продовження виплати пенсій ВПО, які мешкають на підконтрольній уряду території, змінено.

Зокрема, визначено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій ВПО, у тому числі особам, які відмовились від довідки про взяття на облік ВПО і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на підконтрольній уряду території, здійснюються територіальними органами ПФУ на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

«Під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики», – роз’яснили у Пенсійному фонді України.

Також, йдеться у документі, Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право звертатися до Адміністрації Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Нацполіції, Державної міграційної служби, Мінфіну, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування «з метою підтвердження чи спростування інформації про повернення особи до покинутого місця постійного проживання або поданих нею для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії документів, зокрема з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів».

При цьому, пояснили у ПФУ, суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та мають виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного Кабміном України. Однак такий окремий порядок на сьогодні ще не визначено.

За інформацією Пенсійного фонду, станом на 01.09.2019 виплата пенсій проводилась 612 тис. пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб. Всього за січень – серпень 2019 року таким пенсіонерам було виплачено 21,7 млрд. грн.

інф.зап. СТРІЙ_ про ВПО + ЕПП

У правозахисній громадській організації «Донбас SOS» вважають цю постанову КМУ дискримінаційною у частині прив’язки виплати пенсій до довідки переселенця.

«Позиція Пенсійного фонду полягає в тому, що якщо один раз ти в реєстрі був, то вже ти з нього не вийдеш. І на тебе буде поширюватися законодавство про внутрішньо переміщених осіб, тобто, неможливо взагалі відмовитись від статусу ВПО», – сказала ЦЖР юристка ГО «Донбас SOS» Олена Глушко.

Нагадаємо:

  • У 2016 році в Україні були введені особливі правила для пенсіонерів-переселенців для отримання пенсії. Вони передбачають прив’язку виплат до довідки внутрішньо переміщеної особи, необхідність раз в два місяці перевірки місця проживання (ідентифікація), верифікацію в Ощадбанку раз на півроку. При цьому в разі позбавлення пенсії процедура її відновлення є дуже складною. Поновлення пенсії доводилося чекати від двох місяців до півроку. Однак з 2018 року пенсіонерам-переселенцям борги не повертають.
  • За підрахунками юристів ГО «Донбас SOS», загальна сума пенсійного боргу пенсіонерам-переселенцям лише за рішеннями судів уже складає близько 600 млн грн, однак судові рішення не виконуються.
  • Юристи ГО «Донбас SOS» розробили покрокову інструкцію для внутрішньо переміщених осіб, виконання якої дозволить відновити виплати з Пенсійного фонду.
  • Подробиці читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Невиплата пенсійних боргів переселенцям: дискримінація заради економії».
  • За інформацією мінітсра соцполітики Юлії Соколовської, питання виплат пенсій на непідконтрольних територіях вирішиться тільки після формування урядової політики щодо тимчасово окупованих територій (ТОТ) України. Це ж стосується і накопиченої заборгованості по пенсіям людей з непідконтрольних територій, які, не дочекавшись виплати, померли.