Держдума РФ прийняла закон про фізичних осіб- «іноземних агентів»

Державна дума РФ прийняла в третьому читанні законопроект, який дозволяє визнавати «іноземними агентами» не тільки ЗМІ та громадські організації, які отримуюь фінансування з-за кордону, але і фізичних осіб.

Фото: tvc.ru / Андрей Гуцков

Про це повідомляє Радіо Свобода.

Поправки передбачають, що «іноземними агентами» можуть бути визнані фізичні особи, які поширюють матеріали ЗМІ-«іноземних агентів» або беруть участь в їх створенні, а також отримують гроші або майно з-за кордону або від російських юросіб, що фінансуються з іноземних джерел.

Автор ініціативи, голова комітету Держдуми з інформаційної політики Леонід Левін, уточнював, що «якщо фізична особа пише або поширює матеріали про культуру, спорт або музику, то такого роду співпраця навряд чи може нести в собі ризики включення в списки іноземних агентів». А ось якщо людина пише матеріали, пов’язані з суспільно-політичною ситуацією, то ризики подібного включення досить великі. У кожному конкретному випадку це буде визначати Мін’юст спільно з МЗС Росії.

Закон про «іноземних агентів» прийнятий в Росії в 2012 році. Будь-яка некомерційна організація або громадський рух можуть бути внесені в список «агентів», якщо вони отримують фінансову підтримку з-за кордону і ведуть політичну діяльність. Критерії, за якими визначається така діяльність, в законі чітко не визначені. Організації, які потрапили в реєстр, повинні періодично звітувати про свою фінансову діяльність, а також вказувати в інтернеті і у всіх публікаціях в ЗМІ, що вони є «іноземним агентом». Порушення можуть привести до мільйонних штрафів.

Нагадаємо:

  • У листопаді 2017 року у Росії був прийнятий закон, який дозволяє визнавати «іноземними агентами» засоби масової інформації, які отримують фінансування з-за кордону. Мін’юст РФ відніс до «іноагентів» десять ЗМІ: «Голос Америки», Idel.Реалії, Кавказ.Реалії, Крим.Реалії, телеканал «Дотепер», Татаро-башкирську службу Радіо Свобода (Azatliq Radiosi), Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (PCE/PC), Сібірь.Реалії, «Фактограф» і Сєвєр.Реалії.
  • Представники російської влади неодноразово стверджували, що «закон про ЗМІ-іноземних агентів» є «дзеркальною реакцією» на вимоги американського законодавства про реєстрацію телеканалу Russia Today в якості «іноземного агента» в США.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine