Кабмін збирається заборонити українцям перетинати кордон з Росією за внутрішнім паспортом – МЗС

Новини
Фото: dpsu.gov.ua

Кабінет міністрів з 1 березня 2020 року може скасувати можливість перетину громадянами України державного кордону з Росією за внутрішнім паспортом та свідоцтвом про народження.

Про це агентству УНІАН повідомив директор Департаменту консульської служби МЗС України Сергій Погорельцев.

За його словами, «уряд має намір скасувати можливість перетинання громадянами України державного кордону з Російською Федерацією за внутрішнім паспортом громадянина України та свідоцтвом про народження».

Погорельцев пояснив, що проектом постанови Кабміну передбачено зупинення дій положень угод між урядами України та РФ про умови безвізових поїздок громадян від 16 січня 1997 року і про порядок перетину державного кордону жителями прикордонних регіонів двох країн від 18 жовтня 2011 року, де визначено перелік документів, за якими громадяни України мають право перетинати кордон з Росією, і це, серед іншого, внутрішній паспорт громадянина України та свідоцтво про народження для дітей віком до 16 років.

«Законом «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» чітко визначені документи, які дають право громадянину України на в’їзд або виїзд з України. Це паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний та службовий паспорти України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу та посвідчення особи на повернення в Україну (дає право лише на в’їзд в Україну). У разі прийняття урядом постанови з 1 березня 2020 року до громадян України, які перетинають кордон з РФ, будуть застосовуватися положення цього закону в частині паспортних документів, які дають право на виїзд за кордон», – сказав директор Департаменту МЗС.

Пояснюючи необхідність внесення змін до цих угод, він, посилаючись на дані Держприкордонслужби зауважив, що щороку зростає кількість випадків виявлення підробок як свідоцтв про народження, так і внутрішніх паспортів у формі книжечки.

«По-перше, свідоцтво про народження дитини не підтверджує належність до громадянства України та не містить фотографії його власника, що унеможливлює ідентифікацію дитини на підставі цього документа, а також створює загрозу незаконного вивезення цієї дитини. По-друге, як внутрішній паспорт, так і свідоцтво про народження не містять інформацію про особу латиницею, що тим самим унеможливлює проведення перевірки цієї особи на наявність можливих обмежень на перетинання державного кордону згідно з базами компетентних органів України та Інтерполу, а також не дозволяє автоматично зчитати інформацію з цих документів при проходженні прикордонного контролю. По-третє, паспорт громадянина України у формі книжечки має низький ступінь захисту і може використовуватися зі зміненою фотокарткою при перетині кордону третіми особами, які вчинили або можуть вчинити протиправні дії, що загрожують державній безпеці та громадському порядку», – наголосив Погорельцев.

За його словами, «існуючий спрощений режим поїздок громадян України до РФ в умовах збройної агресії останньої є неадекватним загрозам національній безпеці України».

«Тому це питання є нагальним як для належної ідентифікації осіб при перетині державного кордону, так і для захисту прав та інтересів насамперед тих громадян України, які подорожують до та з РФ. У свою чергу, відтермінування дати початку застосування постанови до 1 березня наступного року є необхідним для проведення належної інформаційно-роз’яснювальної роботи і своєчасного документування закордонними паспортами усіх громадян України», – директор Департаменту.

Він також зауважив, що українці, які перебувають у Росії, зможуть оформити закордонний паспорт звернувшись з клопотанням до посольства України в Москві та консульських установ України у Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Єкатеринбурзі або Новосибірську, залежно від місця проживання.

Нагадаємо:

  • З 1 січня 2018 року Держприкордонслужба України ввела фіксацію біометричних даних іноземців та осіб без громадянства з 70 держав, у тому числі для громадян РФ, в 157 міжнародних пунктах пропуску через кордон. Система фіксації біометричних даних не тільки дозволяє контролювати термін перебування в Україні, але і підключена до баз Інтерполу.
  • З 1 січня 2018 року система фіксації біометричних даних також запрацювала на адмінкордоні з окупованим Кримом. При цьому перевірка біометричних даних не торкається громадян України, які мешкають в окупованому РФ Криму. Біометричний контроль при перетині адмінкордону з Кримом проходять лише іноземні громадяни.
  • 21 березня 2018 року президент Петро Порошенко ввів в дію рішення РНБО від 1 березня «Про невідкладні заходи щодо нейтралізації загроз національній безпеці у сфері міграційної політики», яке передбачає введення механізму попередньої перевірки підстав для в’їзду іноземців, зокрема, громадян РФ в Україну.