ГПУ та правозахисники передали до МКС чергове повідомлення щодо вчинення РФ воєнних злочинів на Донбасі

Генпрокуратура України і правозахисники підготували та передали до Міжнародного кримінального суду (МКС) чергове інформаційне повідомлення щодо вчинення Росією воєнних злочинів на Донбасі під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве. В ньому, зокрема, йдеться про позасудові страти та насильницькі зникнення полонених українських військовослужбовців.

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: Cour pénale internationale / Flickr

Повідомлення до Офісу прокурора МКС, яке спільно готували на підставі статті 15 Римського Статуту Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) та прокурори Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту ГПУ, передали адвокат УГСПЛ Максим Тимочко та заступник Генпрокурора Гюндуз Мамедов, повідомляє УГСПЛ.

Суть повідомлення складається з фактів позасудових страт військовослужбовців Збройних Сил України представниками проросійської організованої групи «Козачий союз «Область війська Донського» в ході боїв за Іловайськ у 2014 році та Дебальцеве у 2015 році. Повідомлення розглядатимуться Офісом прокурора МКС разом із іншими епізодами серйозних порушень міжнародного гуманітарного права, вчинених проросійськими силами на Сході України в період 2014-2019 років. Україна надала фото- та відеодокази, які прямо вказують на факт захоплення українських військових в полон, показання очевидців вбивств полонених, документи, що підтверджують смерть військовослужбовців у полоні.

У повідомленні також висвітлено і практику ведення бойових дій «чужими руками», тобто залучення Російською Федерацією в конфлікт підконтрольних їй незаконних збройних формувань. Офіс прокурора було проінформовано, що згадані незаконні збройні формування можливо використовуються Росією не тільки для досягнення військової переваги, але і для здійснення серйозних порушень міжнародного гуманітарного права.

«Важко уявити, що для Офісу прокурора буде пріоритетною ситуація в Україні, якщо керівництво держави продовжуватиме ухилятися від ратифікації Римського статуту. Для мене виглядає абсурдною ситуація, коли українські політики виголошують пафосні промови про притягнення Володимира Путіна до кримінальної відповідальності, а з іншого боку виступають проти ратифікації Римського Статуту, поширюючи міфи і відверту нісенітницю про міжнародне правосуддя. Ми будемо і надалі наполягати на необхідності ратифікації. Пройшло вже 5 років війни, загинули тисячі людей, винні не були покарані. Зволікати не маємо права», – зазначив Максим Тимочко після передачі інформаційного повідомлення до МКС.

Як вказують правозахисники, попри досі нератифікований Римський статут, УГСПЛ спільно з Генпрокуратурою України продовжують збирати докази ведення РФ агресивної війни проти України, вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності з метою забезпечення невідворотності покарання.

Раніше Україна вже направила до МКС п’ять повідомлень щодо подій на Донбасі. Зокрема, вони стосувалися відповідальності за вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людяності лідерами так званої «ДНР» – Ігорем Гіркіним (Стрєлковим), Олександром Захарченком, Ігорем Безлєром та іншими.

Нагадаємо: 

  • Прокуратура АРК у взаємодії з громадськими правозахисними організаціями подала вже 6 інформаційних повідомлень прокурору МКС про воєнні злочини і злочини проти людяності, які здійснюються в окупованому Росією Криму.
  • 5 грудня Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) опублікував звіт про діяльність за попереднім розслідуванням за 2019 рік, в якому кваліфікує ситуацію в Криму, як стан окупації, а ситуацію на Донбасі як міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine