Яременко пояснив, чому вирішили скасувати спецстатус Севастополя в законопроєкті про децентралізацію

Голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Богдан Яременко пояснив, що у президентському законопроєкті №2598 про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади місто Севастополь планують позбавити спеціального статусу, оскільки у ньому вже немає такої потреби, але це має бути зроблено вже після його деокупації.

Готель «Севастополь» у Севастополі Фото: Сергей Петров

Про це Яременко написав на своїй сторінці у Facebook.

«Окрім того, як особливий статус Севастополя міг, але не допоміг в ході російської операції з його і Криму окупації, є ще й питання природи чи причини існування цього статусу. Як на мене, то немає іншої причини окрім тієї, що це «город русской славы» (в історії воєн росіяни терпіли в та під Севастополем поразки від усіх, хто міг зайти аж так далеко, і історія слави військових поразок РФ ще не закінчилась), а власне – головна база чорноморського флоту РФ. Але в момент виходу РФ з договорів про базування в Криму ЧФРФ цей аргумент остаточно втратив для України будь-яке значення», – написав голова Комітету.

На його думку, будь-які інші аргументи, що стосуються економіки, адміністрування і управління містом «або відсутні, або вкрай непереконливі».

«Умовно переконливим є аргумент про недоцільність зміни статусу міста в період окупації. Однак з чим я можу погодитися, що в умовах окупації частини території України варто бути обачним. Будь-які рішення мають бути пояснені», – додав Яременко.

Зважаючи на зауваження експертів, він вважає, що «по суті питання статусу Севастополя в законопроекті №2598 має бути розглянуте».

«Переговоривши з головою профільного комітету (з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування – ред.) Андрієм Клочко, ми домовились при підготовці законопроекту до другого читання внести поправку в перехідні положення, яка визначить, що зміни статусу міста Севастополь відбудуться після його (міста Севастополь) деокупації», – наголосив Яременко.

Нагадаємо:

  • 13 грудня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади.
  •  Про особливий статус Донбасу в ньому не йдеться. Законопроєктом пропонується змінити окремі положення Конституції щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема, пропонується запровадити такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. На відміну від чинної редакції Конституції у новій редакції не буде закріплений перелік конкретних назв усіх областей країни. При цьому спеціальний статус передбачається залишити лише для міста Києва, як столиці України. Севастополь вже не матиме такого статусу.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine