Прокуратура АРК і правозахисники передали до МКС свідчення про зміну Росією демографічної ситуації у Криму

Новини
Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: AP Photo / Mike Corder

Прокуратура АРК разом з правозахисною організацією «Регіональний центр прав людини» (РЦПЛ) направила сьоме повідомлення до Міжнародного кримінального суду (МКС), у якому міститься обґрунтування відповідальності Росії за генерацію потоків внутрішньо переміщених осіб та зміну демографічної ситуації в окупованому Криму.

Про це повідомляє пресслужба прокуратури автономії.

Зокрема, автори документу обґрунтовують відповідальність представників влади РФ за реалізацію політики «інтеграції» та створення атмосфери страху, яка змушує проукраїнське населення Криму покидати півострів та поповнювати категорію внутрішньо переміщених осіб (ВПО) України. Під час роботи над повідомленням було проаналізовано понад 1000 протоколів допитів ВПО, що фіксувались правоохоронними органами впродовж останніх трьох років.

Як зазначається, такі дії окупанта можуть порушувати статті 7(1)(d), 8(2)(a)(vii)/8(2)(b)(viii) Римського статуту МКС.

«У повідомленні також додано перелік посадових осіб РФ, які в більшій чи меншій мірі є відповідальними за порушення прав людини у Криму. До розгляду офісу Прокурора МКС ми надали перелік з 14 представників вищого державного керівництва Російської Федерації, які мають відповідати за скоєні злочини», – повідомив прокурор АРК Ігор Поночовний.

Він також зауважив, що початку розслідування Прокурором МКС ситуації по Україні слід очікувати вже у 2020 році.

«Станом на кінець 2019 року кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб з Криму вже перевищила 42 895 осіб. Але за неофіційними даними правозахисних організацій кількість таких людей може становити 100 000», – зазначив юрист РЦПЛ Віталій Набухотний.

За словами правозахисника, тільки під час «активної» фази окупації можна виокремити з десяток причин, які штовхали людей до переміщення. Серед них тортури та викрадення активістів та організаторів мирних зібрань, незаконні обшуки та затримання, а також допити, які окупаційна «влада» називає «профілактичними бесідами».

Загалом автори повідомлення виокремили близько 30 основних факторів у шести сферах суспільного життя, що були наслідком політики «інтеграції» окупаційної «влади» півострова та створювали загальну атмосферу страху та тиску у Криму.

Експерт РЦПЛ Роман Мартиновський зазначив, що ситуація, яка склалась у Криму, є особливою, адже примусовість такого переміщення не обмежується лише застосуванням фізичної сили, як у випадку катувань чи депортації. Вона також включає в себе загрозу, викликану страхом перед насиллям, затриманням, психологічним нагнітанням чи зловживанням владою. Це підтвердилось свідченнями жертв, коли люди залишили півострів лише через те, що стали очевидцями численних порушень прав людини та боялись за повторення такої ситуації з їх рідними та близькими у майбутньому.

Нагадаємо: 

  • Прокуратура АРК у взаємодії з правозахисниками подала вже шість інформаційних повідомлень прокурору МКС про воєнні злочини і злочини проти людяності, які здійснюються в окупованому Росією Криму. В них йдеться про факти використання РФ цивільного населення Криму в якості «живих щитів» під час військових дій активної фази окупації Криму у лютому-березні 2014 року, примусовий призов до служби в збройних силах РФ, видворення та депортацію жителів з Криму на основі рішень судів окупаційної «влади», насильницьке переміщення засуджених в пенітенціарні установи, розташовані на території Росії.
  • 5 грудня 2019 року Офіс прокурора МКС опублікував звіт про діяльність за попереднім розслідуванням за 2019 рік, в якому кваліфікує ситуацію в Криму, як стан окупації, а ситуацію на Донбасі як міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт. 6 грудня документ було презентовано у рамках 18 Асамблеї держав-учасниць Римського статуту прокурором МКС.