Офіс прокурора МКС опублікував звіт за 2019 рік: Крим окупований, на Донбасі міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) 5 грудня опублікував звіт про діяльність за попереднім розслідуванням за 2019 рік, в якому кваліфікує ситуацію в Криму, як стан окупації, а ситуацію на Донбасі як міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт.

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: AP Photo / Mike Corder

Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook представник президента в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, який є фахівцем з міжнародного права.

«Кваліфікація ситуації у Криму: однозначно наявний стан окупації, тобто міжнародного збройного конфлікту (п. 270). Позиція Офісу Прокурора МКС щодо кваліфікації ситуації в Криму є чіткою і однозначною», – написав Кориневич.

«Кваліфікація ситуації на Донбасі: Офіс Прокурора МКС залишається на позиції паралельної кваліфікації збройного конфлікту на Донбасі (і міжнародний збройний конфлікт (МЗК), і неміжнародний збройний конфлікт (НМЗК)) (п. 266). НМЗК – не пізніше 30 квітня 2014 року; МЗК – не пізніше 14 липня 2014 року. Офіс Прокурора МКС продовжує аналізувати чи здійснювала/здійснює РФ загальний контроль над антиурядовими організованими збройними групами на Донбасі з метою з’ясувати, чи існує на Донбасі один єдиний міжнародний збройний конфлікт», – додав представник президента.

Він зазначив, що у зв’язку з можливістю наявності різних кваліфікацій ситуації на сході України, Офіс Прокурора МКС щодо ситуації на Донбасі аналізував відповідні положення статті 8 Римського статуту, які стосуються як МЗК, так і НМЗК (п. 277).

На думку Кориневича, швидше за все під час попереднього вивчення (попереднього розслідування) ситуації на Донбасі збройний конфлікт там не буде остаточно кваліфікований і це робитиме вже інший підрозділ Офісу Прокурора на етапі вже повноцінного розслідування.

Він також вказав, що у звіті Офіс Прокурора подає перелік можливих злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених під час окупації Криму та збройного конфлікту на Донбасі (пп. 272, 273, 279, 280).

«Офіс Прокурора наразі займається питанням прийнятності справ, тобто, по суті питанням аналізу комплементарності. Це вже робота над останньою третьою фазою попереднього вивчення/попереднього розслідування. Метою цієї роботи в 2020 році буде досягти можливості Прокурора дійти висновку щодо відкриття повноцінного розслідування ситуації в Криму та на Донбасі», – пояснив представник президента в АРК.

Нагадаємо: 

  • У звіті Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду від 5 грудня 2018 року підтверджено кваліфікацію ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як збройного конфлікту між Україною і Російською Федерацією.
  • Прокуратура АРК у взаємодії з громадськими правозахисними організаціями подала вже 6 інформаційних повідомлень Прокурору Міжнародного кримінального суду (МКС) про воєнні злочини і злочини проти людяності, які здійснюються в окупованому Росією Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine