У закон про введення ринку землі сільськогосподарського призначення, який прийняла Верховна Рада України, внесена норма про заборону відчуження ділянок сільськогосподарського призначення на тимчасово окупованих територіях АР Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей.
«Забороняється відчуження земельних часток (паїв), земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, відчуження та зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної власності, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину. Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або відчуження в інший спосіб земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених цим пунктом, в частині їх купівлі-продажу, та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє, є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення)», – йдеться у пункті 14 тексту законопроекту до другого читання від 3 січня 2020 року.
Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. До законопроєкту 2178-10 про ринок землі депутати подали 4018 правок. Станом на 6 березня депутати встигли розглянути лише 3298 правок. Решту правок розглядали протягом 30 березня. Завершили розгляд законопроєкту 31 березня о 00:40.
Ринок має запрацювати з 1 липня 2021 року (раніше мав запрацювати з 1 жовтня 2020 року), після чого ще два роки тільки фізичні особи зможуть купувати землю, і не більше 100 гектарів. У перші два роки буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як передбачено нинішнім проєктом.
Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. При цьому, у своїй власності компанії зможуть концентрувати до 10 тисяч гектарів.
13 листопада 2019 року Верховна Рада у першому читанні та за основу проголосувала за проєкт закону №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який скасовує мораторій на продаж сільськогосподарської землі.
10 грудня 2019 року спікер Верховної Ради Дмитро Разумков повідомив, що дискусії з питання граничної концентрації землі сільськогосподарського призначення в одних руках тривають навколо 50 тис. га, що вчетверо нижче за цифру, закладену в законопроекті №2178-10 в першому читанні.
Нагадаємо:
- У травні 2018 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення в якому зазначив, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права українців-власників цієї землі. Якщо заборону не знімуть, Україні доведеться платити компенсацію громадянам, які звернулися до ЄСПЛ.
- Детально про тіньовий ринок землі в Україні розповів у програмі «Питання національної безпеки»(проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) Георгій Могильний, експерт із земельних відносин.
- Новий уряд подав на розгляд парламенту законопроект, який має скасувати мораторій та запустити продаж аграрних земель. Обласними центрами пройшла хвиля акцій протесту, яка фінішувала під Верховною Радою України. Ініціатором усіх цих акцій була маловідома досі громадська організація – громадська спілка «Всеукраїнська аграрна Рада» (ВАР). Журналісти Центру журналістських розслідувань вирішили дізнатися, хто очолює цю спілку, хто є її членами і чому саме ця організація єдина, хто вийшов на вуличні протести?