Першою в черзі на купівлю землі в Криму має стояти держава – Чубаров

Україна має створити державний фонд, у якому будуть концентруватися землі Криму для задоволення потреб кримськотатарського народу, що був позбавлений участі в розпаюванні аграрної землі після поверення на півострів з депортації, вважає голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу Фото: investigator.org.ua

Про це Чубаров заявив в передачі «Питання національної безпеки» (проєкт Центру журналістських розслідувань). 

На території Кримської автономії має бути створений земельний фонд, у якому концентруватимуться кримські землі, що не мають законних власників або ж ті, що виставлятимуться на продаж, вважає він. 

«Ми маємо тут говорити про окремий державний фонд на території кримської автономії, і держава має сконцентрувати в цьому фонді всі ті землі, які не підпадають під поняття власності, які відбулися на основі чинних законів України, починаючи з 1991 року або в окупаційний період… Ніхто не має страждати, законно отримавши право на землю в Криму, але всі ті землі, на які права є незаконними, мають бути сконцентрованими в цьому земельному фонді», – сказав голова Меджлісу.

На його думку, до цього фонду мають потрапити аграрні землі Криму, що продаються, і які держава за монопольним правом першої черги має викупити.

«Держава має придумати в спеціальному розділі якісь механізми набуття прав на землю, яка буде вивільнятися, тобто продаватися. От як раз у Криму я бачу право держави на першочергову купівлю земель, яка міняє своїх господарів. Я це бачу як домінанту, як монополію держави. Держава в Криму повинна мати монополію на першу купівлю цієї землі, і задовільнити потреби всіх кримських татар, які внаслідок депортації втратили все», – вважає Чубаров.

Він нагадав, що кримські татари переважно не були учасниками розпаювання аграрних земель у Криму, а отже, їхні права не землю не були враховані. 

«Масове повернення кримських татар на свою батьківщину відбувалося в перші роки незалежності України і співпало з тим, як йшло розпаювання земель колективних господарств, а потім вже і радянських господарств. І оскільки головним фактором, який надавав можливість людям отримати ці земельні паї, було членство в цих колгоспах чи радгоспах, які потім перевели в інші форму господарювання, зрозуміло, що кримські татари опинилися за межами цих процесів. Адже коли вони поверталися, і колгоспи, і радгоспи доживали останні дні, і ніхто їх туди не приймав, хоча переважна більшість кримських татар розселена в сільських місцевостях Криму», – сказав Чубаров.

Нагадаємо: 

  • 31 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення.
  • У закон про введення ринку землі сільськогосподарського призначення, який прийняла Верховна Рада України, внесена норма про заборону відчуження ділянок сільськогосподарського призначення на тимчасово окупованих територіях АР Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей.
  • 30 березня 2020 року Рефат Чубаров заявив, що Земельний кодекс України необхідно  доповнити окремим розділом по Криму, який зараз окупований РФ.
  • 13 лютого 2020 року Рефат Чубаров запропонував внести поправки до Кримінального кодексу України, аби притягати до відповідальності громадян РФ, які незаконно переселились до Криму після його окупації.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine