Земельний кодекс України необхідно доповнити окремим розділом по Криму – Чубаров

В Україні необхідно підготувати і доповнити Земельний кодекс України окремим розділом по Криму, який зараз окупований РФ.

Про це заявив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

«Абсолютно правильним буде формування вже зараз робочої групи з підготовки нового – кримського – розділу до Земельного кодексу України, в якому детально слід виписати правила земельних відносин в звільненому від російських окупантів Криму, в основу яких має бути вкладено право корінного кримськотатарського народу на свої землі, території і ресурси. На жаль, автори законопроекту, як і Верховна Рада України в цілому, ухвалюючи радикальні зміни в земельній сфері, абсолютно проігнорували (не виключено, що свідомо) необхідність відновлення порушених в недавньому минулому майнових прав громадян. Не кажучи вже про права кримськотатарського народу – корінного народу Криму», – написав Чубаров.

Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. До законопроєкту 2178-10 про ринок землі депутати подали 4018 правок.

Ринок має запрацювати з 1 липня 2021 року (раніше мав запрацювати з 1 жовтня 2020 року), після чого ще два роки тільки фізичні особи зможуть купувати землю, і не більше 100 гектарів. У перші два роки буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як передбачено нинішнім проєктом. 

Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. При цьому, у своїй власності компанії зможуть концентрувати до 10 тисяч гектарів.

20 березня 2020 року російський президент Володимир Путін своїм указом розширив перелік територій, земельні ділянки на яких не можуть бути у власності у іноземних громадян та іноземних юридичних осіб, прибережними регіонами окупованих Криму і Севастополя.

В прокуратуры АРК заявили, що указ Путіна про заборону українцям та іноземцям на володіння землею в прибережних районах та містах окупованого Криму отримає належну правову оцінку в рамках кримінального провадження, розпочатого за фактом привласнення української державної і приватної власності в окупованих Криму та Севастополі.

Нагадаємо:

  • У травні 2018  року Європейський суд з прав людини прийняв рішення в якому зазначив, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права українців-власників цієї землі. Якщо заборону не знімуть, Україні доведеться платити компенсацію громадянам, які звернулися до ЄСПЛ.
  • Детально про тіньовий ринок землі в Україні розповів у програмі «Питання національної безпеки»(проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) Георгій Могильний, експерт із земельних відносин.
  • Новий уряд подав на розгляд парламенту законопроект, який має скасувати мораторій та запустити продаж аграрних земель. Обласними центрами пройшла хвиля акцій протесту, яка фінішувала під Верховною Радою України. Ініціатором усіх цих акцій була маловідома досі громадська організація – громадська спілка «Всеукраїнська аграрна Рада» (ВАР). Журналісти Центру журналістських розслідувань вирішили дізнатися, хто очолює цю спілку, хто є її членами і чому саме ця організація єдина, хто вийшов на вуличні протести?
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine