МЗС запускає платформу для координації міжнародних дій зі звільнення РФ українських політв’язнів

МЗС України запускає платформу для координації міжнародних дій зі звільнення українських політв’язнів, які утримуються в Росії та на окупованих нею територіях Донбасу та Криму. До неї, крім урядовців, також мають увійти представники неурядових правозахисних організацій та об’єднань родичів політв’язнів, Меджлісу кримськотатарського народу, а також колишні бранці Кремля.

Про це повідомляє українське зовнішньополітичне відомство.

Там, зокрема, нагадали, що протягом останнього року Україні вдалося провести три успішні етапи звільнення утримуваних осіб та повернути з російських в’язниць понад 130 громадян України. Тим не менше, питання звільнення незаконно утримуваних Росією з політичних мотивів громадян України і надалі залишається актуальним, насамперед у контексті триваючих репресивних практик на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та Севастополя, а також на території самої РФ.

«На фоні нових затримань та вироків, а також намагань РФ зловживати інструментарієм та форматами інституцій ООН для легітимізації спроби анексії Криму, МЗС України бачить своїм завданням надання нового імпульсу міжнародним зусиллям, спрямованим на звільнення незаконно утримуваних РФ з політичних мотивів громадян України. Проблематика політв’язнів має залишаться серед пріоритетних питань порядку денного у нашому діалозі з іноземними партнерами, а міжнародний тиск на РФ з метою їхнього якнайшвидшого звільнення – посилюватися. З цією метою МЗС ініціює запуск Платформи з координації міжнародних зусиль для звільнення незаконно утримуваних РФ з політичних мотивів громадян України», – наголосили у міністерстві.

У МЗС вважають, що до неї, крім представників органів державної влади, до компетенції яких входить діяльність з надання допомоги, захисту прав та звільнення незаконно утримуваних громадян України мають увійти представники неурядових правозахисних організацій та об’єднань родичів політв’язнів а також Меджлісу кримськотатарського народу. Важливим елементом стане подальше залучення до спільної роботи колишніх бранців Кремля.

Як вказується, такий формат роботи не новий для МЗС, оскільки у 2016-2019 роках під егідою міністерства вже діяла Громадська платформа з питань звільнення незаконно утримуваних РФ громадян України. Вона стала успішним прикладом взаємодії між державним та громадським сектором з пошуку шляхів вирішення проблем, які виникали внаслідок політичного переслідування та незаконного утримання РФ громадян України.

«Платформа не підмінятиме діяльність інших органів державної влади. Це майданчик для обговорення та погодження дій, результатом яких має стати посилення міжнародного тиску на РФ з метою звільнення усіх незаконно утримуваних громадян України», – наголосили у МЗС.

Нагадаємо:

  • Омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що Росія навмисно створює нестерпні умови тримання громадянам України, які незаконно утримуються у місцях несвободи РФ та тимчасово окупованого Криму. Мета – зламати їх волю та віру в те, що скоро всі будуть звільнені.
  • 30 квітня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час відеоконференції міністрів закордонних справ країн «нормандської четвірки» заявив про необхідність звільнення українців, яких незаконно утримують на території РФ, а також в окупованому Криму, і звернувся до глави МЗС РФ із закликом провадити активну роботу з метою їх звільнення.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine