РФ може перейти до активних дій на Херсонщині, щоб контролювати Північно-Кримський канал – експерт США

Україні слід готуватись до того, що посушливе літо в окупованому Криму може спонукати Росію перейти до активних дій в Херсонській області, щоб отримати контроль над перекритим Північно-Кримським каналом, який до окупації забезпечував 85% водопостачання півострова. Крім того, український уряд має втілювати невитратні стратегії оборони на Чорному морі, а не захоплюватись витратними та довготривалими проектами.

Северо-Крымский канал

Заповнення водою Північно-Кримського каналу в Херсонській області, квітень 2020 р Фото: upkk.davr.gov.ua

Таку думку висловив Глен Говард, президент американського фонду Джеймстаун під час онлайн-конференції, присвяченій ситуації в Чорноморському регіоні. Конференцію організував американський Центр аналізу європейської політики (CEPA), повідомляє українська служба Голосу Америки.

«Маємо слідкувати за подіями у Херсонській та Миколаївській областях», – сказав Говард і порадив українським Збройним Силам використовувати військовий полігон біля Херсону, щоб відпрацьовувати реагування на операції насильницького вторгнення.

Під час експертної дискусії він також закликав США допомогти Україні в обороні чорноморського узбережжя, а український уряд – не захоплюватись витратними та довготривалими проектами з переозброєння. Україна має повернутись до напрацювання невитратних стратегій оборони на Чорному морі, а не втілювати плани переозброєння, які мають добрий вигляд на публіку, вважає експерт.

«Проблема там, що новий міністр Андрій Таран просуває всі ці масштабні проекти. Нещодавно міністр оборони України був у Німеччині і говорив про придбання фрегатів, які коштують біля 300 мільйонів євро за корабель», – зазначив Говард.

«Україна рухається у вірному напрямку, але все ще має пострадянське бажання побудувати великий флот, і (це) може зайняти до 2030 року, перед тим, як щось за цими програмами спуститься на воду», – додав він.

З позицією Говарда погодився Марк Монгомері, екс-посадовець Тихоокеанського та Європейського командувань ВМС США. «Наші партнери у Чорному морі мають робити закупівлі мудро. Їм краще купувати те, що вони можуть швидко використати», – наголосив він у ході відеоконференції. Якщо вони цього не зроблять, закупівлі можуть не знайти свого використання і не матимуть стримувального ефекту на росіян, вважає експерт.

Глен Говард відзначив, що ВМС України оголосили плани придбати у США понад 16 швидкісних бойових катерів Mark VI, що може коштувати близько 100 мільйонів доларів за комерційними цінами. Він підкреслив, що такі катери можуть швидко рухатись і проходити повз окупований Крим, не потрапляючи на радар. Вони також можуть бути обладнані протикорабельними ракетами.

США мають допомогти Україні в розбудові захисту узбережжя, переконаний Говард. «Ми вважаємо, що Україна може захистити своє узбережжя, а це не так. ВМС України постраждали під час вторгнення (РФ – ред.) 2014 року», – вказав він.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.
  • У квітні 2020 року так званий «глава Криму» Сергій Аксенов закликав жителів окупованого півострова економити воду.
  • Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк вважає, що заходи, які вживає «влада» окупованого Криму для економії води, не врятують ситуацію з зневодненням півострова. Навесні було мало опадів і решту запасів води в Криму доведеться «розтягувати».
  • Російські вчені прогнозують влітку 2020 року посуху і низькі рівні води у водосховищах і річках на території окупованого Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine