Необхідний міжнародний майданчик з питання деокупації Криму, РФ там не буде – Кулеба

Міністерство закордонних справ працює над створенням міжнародного переговорного майданчика з питання деокупації Криму. Росія, яка незаконно окупувала український півострів, в цей формат не увійде.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба Фото: Reuters

Про це в інтерв’ю виданню «Сегодня» заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«У 2014 році припустилися помилки, не створивши стабільний переговорний майданчик і формат по Криму. Я розумію, чому це сталося. На Донбасі вирувала війна і вся увага була прикута туди. Але треба чесно сказати, що це була помилка. Зараз дуже важко створювати формат. Проте, ми взялися за цю задачу, і я переконаний, що ми її виконаємо. Ми повинні бути чесними перед собою і відразу сказати, що Росія в цей формат не увійде», – сказав Кулеба.

За його словами, необхідно створити платформу, яка буде виконувати три функції.

«Перша – допомагати нам тримати питання Криму серед пріоритетів міжнародного порядку денного. Друга – дозволить координувати зусилля максимальної кількості учасників, забезпечувати політику невизнання Криму і санкцій політики щодо Росії у зв’язку з цим. Третя – там повинен бути дуже важливий сегмент – це захист прав людини на окупованому півострові. Нинішні механізми захисту, на жаль, вичерпали свої сили. Можливо, нам навіть потрібно розробляти якісь спеціальні механізми конкретно для Криму. Це буде складно, але ми повинні почати цю розмову, і ось як раз ця платформа дозволить нам це зробити», – додав глава МЗС.

При цьому він відмовився називати, кого з міжнародних партнерів України хотіла б залучити до участі в міжнародній переговорній площадці по Криму, оскільки, за його словами, буде неправильно вже зараз оголошувати учасників, використовуючи ЗМІ, щоб «відправити політичний сигнал».

«Ми дуже розраховуємо, що активну участь в створенні і функціонуванні цього формату візьмуть ЄС (саме як об’єднання, а не як окремі країни-члени, ми знаємо, що у ЄС є для цього достатньо можливостей і потрібна лише політична воля), США і Великобританія, яка вийшла з ЄС, але залишається для нас надзвичайно важливим партнером і впливовим міжнародним гравцем. В принципі, формат буде відкритий. Але рушійні сили цього проекту з боку наших партнерів повинні бути ті, кого я назвав», – зазначив Кулеба.

Нагадаємо:

  • У грудні 2019 року діючий на той час глава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що проблему деокупації Криму потрібно вирішувати іншими механізмами, ніж ті, які використовуються в ході Мінського процесу для деокупації Донбасу.
  • 2 липня 2020 року постійне представництво президента України в АРК, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і Комітет Верховної Ради з прав людини, деокупації, та реінтеграції ТОТ оприлюднили спільний документ, який окреслює єдиний державний підхід до низки питань, що стосуються окупованого Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine